Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara! Cumnata mea din provincie, nascuta pe 1 iunie 1954, este pensionata pe caz de boala si doreste, nu cunosc din ce motive, sa treaca la pensie anticipata. Va rog frumos sa-mi spuneti daca este posibil si in ce conditii. Va multumesc mult!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Legea 263/2010

ART. 82

(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Limita de varsta la 59 de ani si 9 luni(01/03/2014).
Va multumesc frumos!