avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara! Cumnata mea din provincie, nascuta pe 1 iunie 1954, este pensionata pe caz de boala si doreste, nu cunosc din ce motive, sa treaca la pensie anticipata. Va rog frumos sa-mi spuneti daca este posibil si in ce conditii. Va multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: eugenia59 , utilizator 22:20, 25 Iunie 2013
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Legea 263/2010

ART. 82

(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.


Limita de varsta la 59 de ani si 9 luni(01/03/2014).
Va multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce vârstã va trece soacra mea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limitã de vârstã? lary83 lary83 buna seara.soacra mea a iesit la pensie in 2001 pe caz de boala ,pe decizie scrie ca iese la pensie la 59 de ani si 9 luni.intrbarea mea este daca iese la ... (vezi toată discuția)
Pensionare 2740826332154 2740826332154 daca am iesit in pensie de boala in anul 2006,iar anul acesta implinesc varsta de 59 ani si am o vechime in munca de aprox.32 ani ,la implinirea acestei varste ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta kandurmimi kandurmimi Buna seara,sunt nascuta la data de 4,noiembrie 1953,am lucrat la fabrica de confectii din anul 15 oct 1970 pana 1 sept,1989 cand am fost pensionata de boala gr ... (vezi toată discuția)