Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calculul contributiilor sociale la ajutoarele acordate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calculul contributiilor sociale la ajutoarele acordate angajatilor disponibilizati

la ajutoarele acordate la disponibilizarea salariatilor ce contributii de asigurari sociale se calculeaza ?
Ma intereseaza daca se calculeaza si sanatate angajator si angajat si tot la fel pentru ajutoare la pensionare
Buna ziua,

Contributiile care se retin cazul platilor compensatorii acordate salariatilor disponibilizati sunt urmatoarele:
- contributia de asigurari sociale angajat - CAS - 10.5%
- contributia de asigurari sociale de sanatate angajata - CASS - 5.5%
- Impozitul pe salarii -16%
- Contribuia de asigurari sociale angajator - CAS - 20.8%
- contributia de asigurari sociale de sanatate angajator - CASS - 5.2%
- fondul de risc si accidente in functie de codul CAEN al societatii (gradul de risc in ceea ce priveste producerea de accidente vis a vis de domeniul de activitate).
- FNUASSS - 0.85%

Contributiile care nu se retin sunt:
- Somaj angajat - 0.5%
- Somaj angajator - 0.5%
- fondul de garantare creante salariale - 0.25%

Datorita faptul ca somajul nu se retine in cazul acestor plati, daca salariatul solicita completarea adeverinta in vederea obtinerii ajutorului de somaj, platile compensatorii nu le includeti in luna in care au fost primite, ci doar restul venitului realizat.

Numai bine.
multimesc mult, pentru raspuns