Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajat in penitenciar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajat in penitenciar

In luna februarie 2008 un angajat al firmei pe care o conduc a fost acuzat de furt si condamnat la 2 ani de detentie. asta deoarece mai avea de ispasit alti trei ani cu suspendare pt acelasi gen de fapte. de atunci a ramas angajat la firma....ca absent motivat. va rog sa imi spuneti pe baza carui articol...lege...etc pot incheia contractul de munca al acestuia si ce documente am nevoie. In momentul de fata se afla la penitenciarul de la POarta Alba/Constanta . Va multumesc!
in baza art 61 C. muncii

Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
b) in cazul in care salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile, in conditiile Codului de procedura penala;

AV Zaharia F
In conformitate cu prevederile codului muncii:
Art. 56. - Contractul individual de munca inceteaza de drept:
a) la data decesului salariatului;
b) la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de declarare a mortii sau a punerii sub interdictie a salariatului;
c) Abrogat;
d) la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;
e) ca urmare a constatarii nulitatii absolute a contractului individual de munca, de la data la care nulitatea a fost constatata prin acordul partilor sau prin hotarare judecatoreasca definitiva;
f) ca urmare a admiterii cererii de reintegrare in functia ocupata de salariat a unei persoane concediate nelegal sau pentru motive neintemeiate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti de reintegrare;
g) ca urmare a condamnarii la executarea unei pedepse privative de libertate, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti;
h) de la data retragerii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei;
i) ca urmare a interzicerii exercitarii unei profesii sau a unei functii, ca masura de siguranta ori pedeapsa complementara, de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus interdictia;
j) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
k) retragerea acordului parintilor sau al reprezentantilor legali, in cazul salariatilor cu varsta cuprinsa intre 15 si 16 ani.

Deci ....CIM va inceta in baza art 56 alin1 lit g) din codul muncii.