Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii acordare concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii acordare concediu de risc maternal

Buna seara.Sunt insarcinata in 5 luni si medicul specialist mi-a recomandat intrarea in concediu de risc maternal,intrucat am o sarcina cu probleme.Am instiintat firma angajatoare de aceasta situatie in care ma aflu si am depus la departamentul Resurse Umane urmatoarele acte:
-instiintare a firmei ca sunt insarcinata
-adeverinta de la medicul de familie care atesta ca sunt insarcinata si in cate saptamani
-cerere de intrare in concediu de risc maternal,cu data specificata(1 iulie)
-document medical(scrisoare medicala,mai exact) eliberat de medicul specialist care atesta problemele mele de sanatate si riscurile la care ma expun;cuprinde,de asemenea,recomandarea intreruperii activitatii si repaos prelungit.
Firma insa imi pretinde si de la medicul de familie un concediu de risc maternal.Intrebarea mea este:nu este suficient documentul medical eliberat de medicul specialist care atesta clar starea mea de sanatate?Mai este nevoie sa imi elibereze si medicul de familie inca un act care sa certifice acelasi lucru?
Din cate stiu eu,ca sa poti intra in concediu de risc maternal este nevoie sau de concediu de la medicul de famile,sau de documentul medical de la medicul specialist(si nu neaparat de amandoua).Mai exact,care este procedura si care sunt actele necesare intrarii mele in concediu de risc maternal?Multumesc
Sunt mai multi pasi de urmat :

-consultatii prenatale la medicul de familie si, dupa caz, la medicul specialist, in vederea atestarii starii sale fiziologice de graviditate
- Medicul de familie si/sau, dupa caz, medicul specialist completeaza Carnetul gravidei si Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei pentru atestarea fie a starii fiziologice de graviditate, fie a faptului ca salariata a nascut recent sau ca alapteaza
- Salariata instiinteaza angajatorul, depunand, in copie, Anexa pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei, completata corespunzator de medic, la compartimentul resurse umane din cadrul unitatii, insotita de o cerere scrisa care sa contina informatii referitoare la starea proprie de maternitate si solicitarea de a i se aplica masurile de protectie prevazute de aceasta;
- Angajatorul transmite copii de pe documentele depuse de salariata, in termen de 10 zile lucratoare de la data depunerii lor, medicului de medicina muncii care asigura supravegherea starii de sanatate a angajatilor din unitate, precum si inspectoratului teritorial de munca in a carui raza teritoriala isi desfasoara activitatea;
- Angajatorul impreuna cu medicul de medicina muncii efectueaza evaluarea privind riscurile la care este supusa salariata la locul ei de munca, intocmesc si semneaza Raportul de evaluare privind riscurile la care este supusa salariata la locul ei de munca
- In baza Raportului de evaluare, angajatorul instiinteaza salariata in cel mult 15 zile lucratoare de la data incheierii, despre rezultatele evaluarii privind riscurile la care poate fi supusa la locul ei de munca si despre masurile suplimentare de protectie pe care trebuie sa le respecte atat angajatorul, cat si salariata prin Informarea privind protectia maternitatii la locul de munca
- Salariata ia cunostinta de continutul Informarii privind protectia maternitatii la locul de munca si, daca este cazul, solicita concediu de risc maternal
Adriana Stanica, Consilier juridic
1. - Trebuie sa prezentati angajatorului un certificat medical pentru concediu de risc maternal eliberat de medicul de familie sau de medicul ginecolog.
- Luati legatura si cu ITM (Comp. SSM)

- Din Normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 57. - Dreptul la concediul de risc maternal se acordã în condiţiile prevãzute de Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 25/2004, cu modificãrile ulterioare.

Art. 58. - Certificatele de concediu de risc maternal se elibereazã de medicul de familie sau medicul de specialitate obstetricã-ginecologie, cu avizul medicului de medicina muncii, pe perioade de maximum 30 de zile calendaristice, pe o duratã totalã de maximum 120 de zile calendaristice, în întregime sau fracţionat, asiguratelor gravide, asiguratelor care au nãscut recent sau care alãpteazã.

2. Din OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã:

Art. 2. - În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţã, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite dupã cum urmeazã:
c) salariata gravidã este femeia care anunţã în scris angajatorul asupra stãrii sale fiziologice de graviditate şi anexeazã un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care sã îi ateste aceastã stare;
d) salariata care a nãscut recent este femeia care şi-a reluat activitatea dupã efectuarea concediului de lãuzie şi solicitã angajatorului în scris mãsurile de protecţie prevãzute de lege, anexând un document medical eliberat de medicul de familie, dar nu mai târziu de 6 luni de la data la care a nãscut;
e) salariata care alãpteazã este femeia care, la reluarea activitãţii dupã efectuarea concediului de lãuzie, îşi alãpteazã copilul şi anunţã angajatorul în scris cu privire la începutul şi sfârşitul prezumat al perioadei de alãptare, anexând documente medicale eliberate de medicul de familie în acest sens;
h) concediul de risc maternal este concediul de care beneficiazã salariatele prevãzute la lit. c)-e) pentru protecţia sãnãtãţii şi securitãţii lor şi/sau a fãtului ori a copilului lor.

Art. 4. - Angajatorii au obligaţia sã adopte mãsurile necesare, astfel încât:
a) sã previnã expunerea salariatelor prevãzute la art. 2 lit. c)-e) la riscuri ce le pot afecta sãnãtatea şi securitatea;
b) salariatele prevãzute la art. 2 lit. c)-e) sã nu fie constrânse sã efectueze o muncã dãunãtoare sãnãtãţii sau stãrii lor de graviditate ori copilului nou-nãscut, dupã caz.

Art. 7. - (1) În termen de 10 zile lucrãtoare de la data la care angajatorul a fost anunţat în scris de cãtre o salariatã cã se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligaţia sã înştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de muncã pe a cãrui razã îşi desfãşoarã activitatea.
(2) De la data primirii înştiinţãrii medicul de medicina muncii şi inspectoratul teritorial de muncã vor verifica condiţiile de muncã ale salariatei la termenele şi în condiţiile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţã.

Art. 9. - În cazul în care o salariatã se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la art. 2 lit. c)-e) şi desfãşoarã la locul de muncã o activitate care prezintã riscuri pentru sãnãtatea sau securitatea sa ori cu repercusiuni asupra sarcinii şi alãptãrii, în sensul celor prevãzute la art. 5 alin. (1), angajatorul este obligat sã îi modifice în mod corespunzãtor condiţiile şi/sau orarul de muncã ori, dacã nu este posibil, sã o repartizeze la alt loc de muncã fãrã riscuri pentru sãnãtatea sau securitatea sa, conform recomandãrii medicului de medicina muncii sau a medicului de familie, cu menţinerea veniturilor salariale.

Art. 10. - (1) În cazul în care angajatorul, din motive justificate în mod obiectiv, nu poate sã îndeplineascã obligaţia prevãzutã la art. 9, salariatele prevãzute la art. 2 lit. c)-e) au dreptul la concediu de risc maternal, dupã cum urmeazã:
a) înainte de data solicitãrii concediului de maternitate, stabilit potrivit reglementãrilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurãri sociale, salariatele prevãzute la art. 2 lit. c);
b) dupã data revenirii din concediul postnatal obligatoriu, salariatele prevãzute la art. 2 lit. d) şi e), în cazul în care nu solicitã concediul şi indemnizaţia pentru creşterea şi îngrijirea copilului pânã la împlinirea vârstei de 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pânã la 3 ani.
(2) Concediul de risc maternal se poate acorda, în întregime sau fracţionat, pe o perioadã ce nu poate depãşi 120 de zile, de cãtre medicul de familie sau de medicul specialist, care va elibera un certificat medical în acest sens, dar nu poate fi acordat simultan cu alte concedii prevãzute de legislaţia privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurãri sociale.
(3) Eliberarea certificatului medical se va face în condiţiile în care salariata s-a prezentat la consultaţiile prenatale şi postnatale, conform normelor Ministerului Sãnãtãţii.

3. Din Normele de aplicare a OUG 96/2003:

Art. 2. - În vederea aplicãrii prevederilor ordonanţei de urgenţã se parcurg în mod obligatoriu urmãtoarele etape:
a) salariata gravidã efectueazã consultaţii prenatale la medicul de familie şi, dupã caz, la medicul specialist, în vederea atestãrii stãrii sale fiziologice de graviditate, în conformitate cu art. 2 lit. c) din ordonanţa de urgenţã;
b) medicul de familie şi/sau, dupã caz, medicul specialist completeazã Carnetul gravidei şi Anexa pentru supravegherea medicalã a gravidei şi lãuzei pentru atestarea fie a stãrii fiziologice de graviditate, fie a faptului cã salariata a nãscut recent sau cã alãpteazã, în conformitate cu Ordinul ministrului sãnãtãţii nr. 12/2004 pentru adoptarea Protocolului privind Metodologia efectuãrii consultaţiei prenatale şi a consultaţiei postnatale, Carnetului gravidei şi Anexei pentru supravegherea medicalã a gravidei şi lãuzei, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 53 din 22 ianuarie 2004;
c) salariata înştiinţeazã angajatorul, depunând, în copie, Anexa pentru supravegherea medicalã a gravidei şi lãuzei, completatã corespunzãtor de medic, la compartimentul resurse umane din cadrul unitãţii, însoţitã de o cerere scrisã care sã conţinã informaţii referitoare la starea proprie de maternitate, în conformitate cu art. 2 lit. c)-e) din ordonanţa de urgenţã, şi, dupã caz, solicitarea de a i se aplica mãsurile de protecţie prevãzute de aceasta;
d) angajatorul transmite copii de pe documentele depuse de salariatã, în termen de 10 zile lucrãtoare de la data depunerii lor, medicului de medicina muncii, care asigurã supravegherea stãrii de sãnãtate a angajaţilor din unitate, precum şi inspectoratului teritorial de muncã în a cãrui razã teritorialã îşi desfãşoarã activitatea;
e) angajatorul împreunã cu medicul de medicina muncii efectueazã evaluarea privind riscurile la care este supusã salariata la locul ei de muncã, întocmesc şi semneazã Raportul de evaluare privind riscurile la care este supusã salariata la locul ei de muncã, denumit în continuare Raport de evaluare, întocmit conform art. 5 alin. (2) din ordonanţa de urgenţã;
f) în baza Raportului de evaluare, angajatorul înştiinţeazã salariata, în termenul prevãzut la art. 9 alin. (3), despre rezultatele evaluãrii privind riscurile la care poate fi supusã la locul ei de muncã şi despre mãsurile suplimentare de protecţie pe care trebuie sã le respecte atât angajatorul, cât şi salariata prin Informarea privind protecţia maternitãţii la locul de muncã, întocmitã potrivit modelului prevãzut în anexa care face parte integrantã din prezentele norme metodologice;
g) salariata ia cunoştinţã de conţinutul Informãrii privind protecţia maternitãţii la locul de muncã şi, dacã este cazul, solicitã concediu de risc maternal, în condiţiile prevãzute la art. 5, 6 şi 7;
h) inspectoratul teritorial de muncã, în termen de 30 de zile lucrãtoare de la data primirii documentelor, efectueazã o verificare a condiţiilor de muncã ale salariatei pentru a verifica modul în care se respectã prevederile ordonanţei de urgenţã şi ale prezentelor norme metodologice. Rezultatele controlului vor fi înaintate în scris angajatorului, iar în cazul constatãrii neîndeplinirii unor mãsuri vor fi aplicate sancţiunile prevãzute de lege.

Art. 5. - (1) Concediul de risc maternal, definit la art. 2 lit. h) din ordonanţa de urgenţã, este concediul pe care poate sã îl solicite o salariatã care se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la art. 2 lit. c)-e) din ordonanţa de urgenţã, în cazul în care angajatorul, ca urmare a evaluãrii riscurilor prezente la locul de muncã al salariatei, nu poate, din motive justificate în mod obiectiv, sã dispunã mãsura modificãrii condiţiilor şi/sau programului de muncã al acesteia sau mãsura repartizãrii ei la alt loc de muncã, fãrã riscuri pentru sãnãtatea sau securitatea sa şi/sau a fãtului ori a copilului.
(2) Concediul de risc maternal se solicitã de cãtre salariata prevãzutã la alin. (1) ca urmare a primirii Informãrii privind protecţia maternitãţii la locul de muncã, prevãzutã la art. 2 lit. f).

Art. 6. - (1) Documentul medical eliberat de medicul de familie sau, dupã caz, de medicul specialist care atestã faptul cã o salariatã se aflã în una dintre situaţiile prevãzute la art. 2 lit. c)-e) din ordonanţa de urgenţã este fie adeverinţa medicalã-tip aprobatã de Ministerul Sãnãtãţii, fie Carnetul gravidei şi Anexa pentru supravegherea medicalã a gravidei şi lãuzei în conformitate cu Ordinul ministrului sãnãtãţii nr. 12/2004.
(2) Documentul medical menţionat la alin. (1) trebuie sã conţinã constatarea stãrii fiziologice de sãnãtate a salariatei şi recomandãri privind protecţia acesteia la locul de muncã.
(3) În cazul salariatei gravide, documentul medical trebuie sã conţinã data prezumtivã a naşterii, precum şi recomandãri privind capacitatea de muncã a acesteia pe timp de zi sau, dacã este cazul, pe timp de noapte, precum şi în condiţii de muncã definite în prezentele norme metodologice ca insalubre sau greu de suportat.
(4) În cazul salariatei care a nãscut recent şi/sau alãpteazã, documentul medical trebuie sã conţinã datele privind începutul şi sfârşitul prezumtiv al perioadei vizate şi recomandãri privind capacitatea de muncã a acesteia.
(5) Consultaţiile postnatale efectuate de salariatã pe o perioadã de 6 luni dupã naştere vor lua în considerare eventualele modificãri ale capacitãţii de muncã a salariatei şi vor conţine recomandãri corespunzãtoare.
(6) Salariata va prezenta angajatorului, în copie, documentul medical menţionat la alin. (1), în maximum 5 zile lucrãtoare de la data eliberãrii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Vedeti si discutiile purtate aici
www.avocatnet.ro/content/for...