Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mai e permis spalatul balconului ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mai e permis spalatul balconului ?

O prietena locuieste la parter intr-un bloc de 10 etaje si se plange ca la orele 23-24 un vecin de la etaj isi spala balconul, zgomotul apei cazand pe spatiul verde sculand-o din somn si speriind-o. Apa folosita are un miros de detergent .As dori sa stiu daca este reglementata aceasta "actiune" si daca nu, ce se poate face .
1-Daca se poate proba atat ora cat si deranjul/prejudiciul cauzat,prietena dvs are dreptul sa sesiseze oficial politia pentru aplicarea disp L nr 61/1991 republicata care prevede concret programul de liniste
2-Problema cu spalatul balconului,poate fi clarificata direct cu reprezentantul legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie,care in interesul general al proprietarilor poate dispune in comitetul executiv regulament prin care sa interzica anumite activitati dupa cum ar fi spalatul balcoanelor,asigurarea programului de liniste in intervalul 07-14,16-22
,
asigurarea programului de liniste in intervalul 07-14,16-22

Daca programul de liniste este pana la ora 22, atunci proprietarul care spala balconul la ora 23-24 are tot dreptul!!
Problema cu spalatul balconului,poate fi clarificata direct cu reprezentantul legal al asociatiei de proprietari in persoana presedintelui de asociatie,care in interesul general al proprietarilor poate dispune in comitetul executiv regulament prin care sa interzica anumite activitati dupa cum ar fi spalatul balcoanelor,

Nu confundati presedintele asociatiei cu "omul bun la toate" cu "Superman", nu este obligat sa stea cu biciul dupa fiecare proprietar din condominiu, cum nu poate impune cuiva sa se intoarca la cei 7 ani de acasa. Daca acel proprietar nu are respect fata de ceilalti proprietari ce sa faca presedintele?
Va propun sa fiti o luna presedinte intr-un condominiu si sa aplicati ce sfaturi dati aici, va garantez ca nu ati mai vorbi asa.
Pana la urma este vorba de respectul reciproc, insa constat, pe masura ce trece timpul ca acest deziderat este din ce in ce mai diminuat. Sunt oameni pe care nu-i intereseaza nimic pe aceasta lume. sa-si rezolve el o anumita problema si gata.
Un balcon se poate spala si in alte conditii, nu asa cu furtunul, insa omul vrea sa-si ”racoreasca” balconul care a stat in bataia soarelui toata ziua. Desigur, se poate si asa, insa ar putea sa-si i-a cateva masuri de imprastiere a apei in asa fel incat sa nu faca zgomot...
Poate o discutie cu presedintele as. prop. ar fi in ajutorul rezolvarii situatiei, insa, asa cum spunea @thran, acesta nu poate face mare lucru... Atunci ce faci, te adresezi justitiei pentru a-l obliga sa se conformeze traiului la bloc? Poate o reclamatie la politie l-ar mai tempera pe cetatean sau l-ar face sa i-a cateva masuri de atenuare a zgomotului...
Cred ca facem din tantar armasar!
Sa mearga prietena sa vorbeasca cu vecinul si in plus sa-i atraga atentia ca detergentul omoara vegetatia, daca acolo o fi spatiu verde.
Chiar sa te sperii din zgomotul apei!? Atunci cand ploua, ce face? Se-ascunde-n baie?
multumesc tuturor pentru raspunsuri , voi transmite mai departe

@elga50: cand dormi cu geamul deschis ( ca e vara ) si deodata incepe sa cada la 0,5 m de geamul tau un volum mare de apa concentrat intr-o suprafata redusa eu cred ca da, te sperii ... in functie de cum bate vantul apa ajunge pe zona de ciment, in spatiul verde sau chiar pe treptele de intrare in bloc si de multe ori e parfumata, chiar si eu, mergand in vizita , am fost stropita de aceste zoaie ... problema e ca nu stie daca e un vecin sau sunt mai multi ca e intuneric si nu se vede de unde cade apa ... in fine, eu vad aici si o lipsa de civilizatie
gev, utilizator