Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spalarea covoarelor in fata blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spalarea covoarelor in fata blocului

Buna ziua.Am si eu o problema legata de faptul ca la noi in Asp.se spala covoarele in fata blocului cu furtunul din subsol.Mentionez faptul ca suntem contorizati numai la nivel de bloc.Intrebarea mea este daca exista vreo lege in care ne interzice spalarea covoarelor si a masinilor in fata blocului ????? Va multumesc..
Nu, nu exista asemenea prevedere, dar ca proprietari trebuie sa sesizati presedintele asociatiei, comitetul asociatiei pentru a lua masurile de sigilare a robinetului din subsol, incuierea subsolului si interzicerea in general a acestei activitati....sau penalizarea cu taxe substantiale a celor care practica asta cu covoarele si auto....
in acest sens, trebuie sa fie o hot a consiliului local din localitatea in care sunteti. interesati-va la primarie .
apoi, mai e vb si de apa care e platita de toti.
Are dreptate @gi_jane2! Interesati-va la Primarie in legatura cu o HCL in acest sens. Eu stiu ca la noi (Iasi) exista o asemenea hotarare privind spalatul masinilor pe domeniul public.
Apoi, de spalat spalati, dar cu plata apei consumate cum ramane? Sau si spalata si batuta si cu banii luati? Nu-i sovietic, mai ganditi-va!
In Tg. Mures considerat un oras european printr-o hotarare a consiliul local spalatul covoarelor si a masinilor este permis numai in locuri special amenajate , in caz contrar se considera contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100 lei la 500 lei.=D>:P:((
ogra, utilizator
Vedeti ce scrie in Hotararea Consiliului local din orasul dv. Dar pana atunci,cand vedeti ca vecinii dv.spala covoarele in fata blocului chemati politia locala deoarece se considera ca murdaresc spatiul piblic mai ales ca folosesc detergenti.
La noi politia locala a aplicat amenzi de 200 lei pentru spalarea masinilor in fata blocurilor.
Veti vedea ca dupa primirea amenzilor se vor linisti cu spalatul.
Referitor la robinetul din subsol,apa consumata se considera pierdere si este suportata de toti locatarii.Cine a montat acest robinet ?