avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare carte de munca

Buna seara, am fost angajata la o firma cu sediul in Bucuresti eu sunt din Galati.
Intrebarea mea este, cum as putea intra in posesia cartii de munca care se afla la Ca sa de Pensii Sector 3 atata timp cat eu am trimis mai multe faxuri si i-am rugat sa o trimita la ITM Galati sau contra cost prin curierat.
Ideea e ca nici macar nu au avut bunavointa sa imi raspunda. :(
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:14, 1 Iulie 2013
Daca carnetul dvs de munca se afla la Casa de pensii, inseamna ca este la scanat si ar trebui sa va adresati Casei de Pensii a Municipiului Bucuresti in vederea recuperarii acesteia.
1. Carnetul de munca este proprietatea dvs. si nimeni nu il poate retine.

2. - Prin Posta, cu confirmare de primire, scrieti la Casa de Pensii sa va trimita urgent carnetul de munca deoarece este al dvs. si aveti nevoie de el.
- Puteti sa le scrieti ca ii dati in judecata pentru retinerea carnetului de munca in mod ilegal si nejustificat.

3. Termenul de scanare a expirat de mult si nu este vina dvs. ca nu au fost in stare sa-l scaneze pana acum.
Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Carnetul de munca nu este retnut ilegal de Casa de pensii si nejjustificat.

Exista situatii in care un carnet de munca poate fi retinut , chiar daca este proprietatea cuiva.
Va multumesc pentru raspuns. O seara buna.
1. Atata timp cat termenul de scanare a expirat nu exista nici justificare nici baza legala pentru retinerea carnetului de munca.

2. Care ar fi situatiile in care poate fi retinul carnetul de munca (in situatia user-ului nostru) si care este baza legala?

Alte discuții în legătură

Prelucrare / scanare carte de munca CIUBUC FLORI MIHAELA CIUBUC FLORI MIHAELA Din anul 2009 n-am mai fost angajat cu, carte de munca. Pot sa ma duc acum personal la ITM pentru prelucrare si scanare? (vezi toată discuția)
Inchidere carnet de munca mariada2002 mariada2002 Buna seara, Se mai pot inchide carnetele de munca care la data de 01.01.2011 se aflau la Casa de Pensii pentru scanare? Din pacate, unitatea angajatoare a ... (vezi toată discuția)
Cum poate să dovedească vechimea în muncă ? oanaportar oanaportar Bună seara ! Vă prezint următoarea situație: - sora mea cea mai mare urmează să iasă la pensie. Ea va trebui să meargă la Casa de pensii ca ... (vezi toată discuția)