Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare carte de munca

Buna seara, am fost angajata la o firma cu sediul in Bucuresti eu sunt din Galati.
Intrebarea mea este, cum as putea intra in posesia cartii de munca care se afla la Ca sa de Pensii Sector 3 atata timp cat eu am trimis mai multe faxuri si i-am rugat sa o trimita la ITM Galati sau contra cost prin curierat.
Ideea e ca nici macar nu au avut bunavointa sa imi raspunda. :(
Multumesc.
Daca carnetul dvs de munca se afla la Casa de pensii, inseamna ca este la scanat si ar trebui sa va adresati Casei de Pensii a Municipiului Bucuresti in vederea recuperarii acesteia.
1. Carnetul de munca este proprietatea dvs. si nimeni nu il poate retine.

2. - Prin Posta, cu confirmare de primire, scrieti la Casa de Pensii sa va trimita urgent carnetul de munca deoarece este al dvs. si aveti nevoie de el.
- Puteti sa le scrieti ca ii dati in judecata pentru retinerea carnetului de munca in mod ilegal si nejustificat.

3. Termenul de scanare a expirat de mult si nu este vina dvs. ca nu au fost in stare sa-l scaneze pana acum.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Carnetul de munca nu este retnut ilegal de Casa de pensii si nejjustificat.

Exista situatii in care un carnet de munca poate fi retinut , chiar daca este proprietatea cuiva.
Va multumesc pentru raspuns. O seara buna.
1. Atata timp cat termenul de scanare a expirat nu exista nici justificare nici baza legala pentru retinerea carnetului de munca.

2. Care ar fi situatiile in care poate fi retinul carnetul de munca (in situatia user-ului nostru) si care este baza legala?