Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rog un sfat! Furt din apartament
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rog un sfat! Furt din apartament

Buna ziua.Avem o problema mai delicata cu care ne confruntam eu si sotul meu.Am dori tare mult sa ne sfatuiti ce sa facem pe viitor.Anul trecut,mai exact in luna Septembrie, am dat un avans la un apartament in Floresti-Cluj. Ne doream sa il cumparam prin programul "Prima Casa" Sau prin orice modalitate posibila, la intelegere cu constructorul. La notarul public, facusem un antecontract, am dat un avans de 1500 euro. Nu eram siguri ca banca ne va acorda sau nu creditul, asa ca ne-am inteles cu constructorul ca in caz contrar, la un refuz al bancii, cu un avans de 10 000 euro ne poate da apartamentul in rate(urmand sa platim diferenta , pana in 23 000 in rate). Toate bune,noi am finisat, mobilat apartamentul, schimbat usa de la intrare. Banca ne-a refuzat creditul pe diferite motive si am ramas ca platim constructorului chirie de 150 euro lunar, pana cumparam acel apartament sau ne intelegem cu ei, in oare care fel.Am locuit acolo din Noiembrie 2012 pana recent adica de 7 luni.In urma cu 2 saptamani am renuntat la antecontractul facut la notar. Constructorul intre timp si brusc si-a schimbat promisiunea si refuza sa ne-o vanda in rate , cu un avans de 10 ooo euro si restul pe parcurs de 5 ani.Ne-am trezit ca avem oprit apa, gazul si curentul si ca vrea sa ne mutam de acolo, desi i-am platit chiria pana in toamna anului asta (chire platita la intelegere cu el , fara a avea un contract legal).Mai exact pana in sfarsitul lui august.Ne-am inteles ca gasim un client pentru acel apartament ,incercand sa-i gasim un client si sa recuperam banii investiti sau macar o parte din ei. Toate bune pana aici, noi neavand apa,gaz si curent, am fost nevoiiti sa ne luam o chirie in alta parte.Ne mutasem in cateva zile dar lucrurile noastre,mobilier,electrocasnice, haine (mare parte din ele) etc., le lasasem acolo, uramand sa le luam alta data.Nu ne-am inteles cu constructorul la un termen in scris sau verbal, urmand sa ramanem la intelegerea noastra cum ca ii aducem un client la apartamanentul respectiv.Dincoace unde ne mutasem in chirie, in urma cu ceva timp, a fost fortata usa cu ranga deci era instabila.Prin urmare nu am adus nici un lucru de valoare aici,urmand sa le aducem dupa ce schimbam usa de intrare si montam alarma in casa.Alarma ce o aveam la celalat apartament.Vineri, respectiv saptamana trecuta,dupa 5 zile ce ne mutasem, am mers la apartament sa ne luam ceva din lucruri.Spre surprinderea noastra, usa era schimbata.Consttructorul a gaurit yala de la usa, ne scosese usa cu totul din perete si si-a pus o alta usa noua.Neputand intra sau lua legatura cu ei prin telefon (nu raspundea la apelurile noastre telefonice) am mers la politie.Am explicat care este situatia si ca nu putem intra in casa. Ei au sunat pe constructor , urmand ca noi impreuna cu 2 agenti sa mergem la apartament, sa vedem care e treaba. Omul a venit, ne-a deschis usa....circulat peste tot in casa (noi lasesem curat luna si bec, iar gresia fiind neagra , se vedeau peste tot urmele.Am intrat cu politia in casa si am constatat ca dintr-o gentuta, aflata in dulapul din dormitor, ne lipsise banii lasati de noi acolo.Bani cu care urma sa plecam in acel weekend in Bucuresti pentru a cumpara marfa, pentru magazinul nostru, care trebuia sa il deschidem pentru prima oara saptamana viitoare) ...si mai lipsea masina de filetat din dulapul de pe hol.Este vorba de 8500 de Euro.La prima vedere doar astea am observat ca lipsesc, restul fiind la locul lor.Am mers direct inapoi la politie unde am dat declaratii cu ce patisem,urmand sa vina alti 2 agenti de la criminalistica,care si-au facut treaba...au luat amprente, fotografiat etc.Ne luase atat noua cat si la constructor si muncitorii care au schimbat usa amprentele.Aflasem ca constructorul cu alti 2 muncitori care ii are acolo, ne schimbase usa.Asa au declarat ei la agentul respectiv,urmand sa semneze. Clar ca ei nu recunosc si sustin ca nu au intrat sa ne caute in lucruri doar au schimbat usa urmand sa o incuie cu cheia (usa lor noua)Agenta respectiva de la criminalistica ne-a promis ca se vor face toate demersurile necesare si sigur se va rezolva desi noi suntem tare agitati acuma si nu credem ca vom recupera vreodata banii astia.Noi am dus dovada cu acte, cum ca intradevar dispuneam de 8500 de euro dar cica este dificil de dovedit ca ei ne-au furat banii.Nimeni nu e prost sa recunoasca cred. Am fost intrebati ce cautau banii in casa daca noi ne mutasem, de unde aveam atatia bani. Raspunsul nostru a fost ca nu ne mutasem definitiv si ca lasasem banii acolo deoare ce era sigur, avand alarma la apartament si usa antiefractie din metal.Zilnic mergeam la acel apartament, in acele 5 zile, de cand ne mutasem, cu cateva strazi mai in jos. Ne spunea la politie ca se va face ancheta, teste poligrafice si stiu eu mai ce (nu sunt priceputa , nefiind pusa niciodata in asa o situatie. Intrebarea mea este ca avea dreptul acel om sa schimbe usa de la acel imobil fara sa fim noi prezenti sau cineva cu un atestat legal..politist, procuror sau stiu eu cine?Cum putem noi acuma sa ne recuperam paguba, este o cale legala? Va multumesc frumos ca ati citit toate randurile astea,este drept lungi si plictisitoare poate dar as avea mare nevoie de sfaturile,parerile voastre. Cu respect Elisabeta
e bine daca ati facut dovada ca ati avut suma reclamata.
acum urmeaza sa vedem daca exista amprente ale persoanelor care au inlocuit usa in interiorul locuintei.
Ar fi bine daca ati avea martori care sa afirme ca banii i-ati lasat in casa inainte sa vi se schimbe usa.
Din pacate nu avem martori, doar eu si sotul meu stiam de ei.
puteam zice ca aveam bijuterii (sotul meu mostenise anul trecut mai multte bijuterii din aur de la parintii lui care au decedat) puteam zice ca ca aveam orice dar nu am facut asta. Oare acel constructor avea dreptul sa intre in casa in care aveam lucrurile noastre fara sa fim noi prezenti cand ne schimbase usa? Chiar asa usor ii da drept legea asta? ...putea sa ia toate bunurile noastre din apartament in felul asta fara ca noi sa-l putem reclama sau face ceva.
Avand in vedere ca i-ati dat chirie fara acte si nu a platit impozit pe acei bani , puteti sa ii faceti plangere la finante si va plati o amenda destul de mare! Avand in vedere ca va dat voie sa locuiti acolo nu avea drept sa va dea afara decat cu executor judecatoresc si tot dumneavoastra il puteati da in judecata ca va taiat utilitatile! ,,,,Chiriasii au destul de multe drepturi dar unii nu le cunosc!,,,,Eu am dat in chirie o camera si nu am putut sa il dau afara pe chirias chiar daca am chemat politia, deoarece eu i-am permis la inceput sa stea la mine si noroc ca a plecat cand i-am dat o suma de bani. Sunt multe persoane care au intrat abuziv in apartamente a caror proprietari erau plecati in strainatate si nu nu au vrut sa plece de acolo decat cu executare silita! Si proprietarul nu avea dreptul sa va schimbe usa , trebuia sa va cheme la fata locului ! Era apartamentul dumneavoastra cu lucrurile dumneavoastra , chiar daca el era proprietarul!
kyrakyra_65, utilizator
Puteti face plangere la politie impotriva proprietarului pt ca va schimbat usa! Daca dumneavoastra luati de la o cunostinta o masina in imprumut si nu o mai returnati si proprietarul vine si o ia din curte , el va fi acuzat de furt chiar daca bunul era al lui!