avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 994 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Munca de noapte
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Munca de noapte

Am urmatorul caz :
Un angajat care lucreaza in ture , efectueaza in luna mai 2013 - 168 de ore .

Din aceste 168 de ore , 42 de ore sunt de noapte .

Trebuie sa platesc spor de noapte ?
Multumesc frumos !
Cel mai recent răspuns: VeneciucAngelica , utilizator 12:42, 8 Iulie 2013
Conform Codului Muncii:

"Art. 126. [compensarea muncii de noapte]
Salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;
b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru."
Da , este corect ce spuneti , dar ... 42 de ore nu reprezinta 30 % din 168 de ore lucrate in luna mai 2013 .
Cum interpretati dvs art 124 (2) lit b ??
Scuzati , este vorba de articolul 125 alin (1) , (2) , (3)
Cum interpretati aceste articole ? Trebuie sa platesc spor de nospte la cele 42 de ore ?
Multumesc frumos !
Daca ne raportam la acest articol nu trebuie sa fie platit niciun spor de noapte pentru cele 42 de ore lucrate in aceste conditii.
Multumesc frumos pentru raspuns .
Eu nu as vrea sa ma raportez doar la un singur articol . As vrea sa stiu cum este corect sa platesc cele 42 de ore de noapte confom codului muncii , in asa fel incat sa nu am probleme cu ITM-ul dar nici cu angajatii.
Astept raspuns !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor ore noapte Croatia Croatia Cate nopti trebuie lucrate intr-o luna pentru a beneficia de sporul de noapte! (vezi toată discuția)
Sporul de noapte bogdybal bogdybal Buna ziua, Am o nelămurire fata de sporul de noapte. Lucrez in schimburi, I, II și III. Schimbul III de la ora 00.oo la 08.oo, deci am 6 ore de noapte. ... (vezi toată discuția)
Plata sporului de noapte Glock Glock Salut, precizez ca CIM este de 8 ore/zi, ture inegale in care nu se specifica ca se lucreaza si in ture de noapte (plus ca se lucreaza si in zile libere ... (vezi toată discuția)