Forum Discuţii juridice Executare silită Onorariu minimal executor
Discuție deschisă în Executare silită

Onorariu minimal executor

Legea nr. 188/2000 privind executorii judecatoresti prevede
Art. 37. -
(2) Ministrul Justitiei va stabili onorarii minimale si maximale pentru persoanele cu venituri sub salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, precum si posibilitatea achitarii acestora in mai multe transe.

1. ce se intelege prin "venituri sub salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata"?
este vorba despre salariul minim brut pe tara care in momentul de fata este 800 lei sau despre altceva?
2. daca o persoana care are salariul minim brut pe tara apeleaza la serviciile unui executor judecatoresc ptr recuperarea unei creante de la un angajator se socoteste la venit si salariul sotiei?
3. executorul poate stabili un onorariu necunoscand valoarea creantei decisa prin sentinta civila?
4. in ce conditii sau dupa ce criterii poate stabili executorul onorariul maxim?
5. ptr recuperarea unei creante de aprox. 6000 lei cat poate fi onorariul unui executor in conditiile de la pct. 2?

Ordin nr. 2550/2006 privind aprobarea onorariilor minimale şi maximale pentru serviciile prestate de executorii judecătoreşti

a- notificarea şi comunicarea actelor de procedură = min/max 20/400 lei -
b- urmărirea mobiliară a creanţelor = 60 lei plus 2% din suma ce depăşeşte 1.000 lei, pentru creanţe a căror valoare depăşeşte 1.000 lei

onorariul este = cu a+b?