Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... HG 1239/2000
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

HG 1239/2000

Bună seara,
Sper să nu fie nicio problemă că postez aici, însă am nevoie de textul H.G. 1239/2000 pentru aprobarea regulamentului de aplicare a disp. OG nr 92/2000 privind organizarea şi funcţionarea serviciilor de reintegrare socială a infractorilor şi de supraveghere a executării pedepselor neprivative de libertate, astfel cum a fost modificat prin HG 747/2008, în special anexele la această hotărâre.
Am găsit textul HG 747/2008, fără anexe (chiar pe avocatnet.ro).
Vă mulţumesc anticipat.
Gasiti HG-ul actualizat si cu anexe pe site-ul: www.just.ro, in format .doc
Din păcate pe site-ul just.ro este nemodificată hotărârea. Am verificat.
Aceasta este anexa 2 de care aveti nevoie si care a inlocuit-o pe cea din H.G. 1239/2000.

MINISTERUL JUSTIŢIEI
Serviciul de probaţiune de pe lângă Tribunalul ...............

PLAN DE SUPRAVEGHERE

I. Introducere
Numele şi prenumele persoanei condamnate/minorului:
Data şi locul naşterii:
Infracţiunea săvârşită:
Numărul hotărârii instanţei:
Sancţiunea aplicată persoanei condamnate/minorului:
Perioada supravegherii:
Data începerii:
Data încheierii:
Numele şi prenumele consilierului de probaţiune:

II. Măsurile şi/sau obligaţiile impuse de instanţa de judecată şi mijloacele utilizate pentru asigurarea îndeplinirii lor ..............................................................................................
III. Nevoile criminogene şi sociale ale persoanei condamnate/minorului şi obiectivele stabilite in vederea diminuării acestora .................................................................................................
IV. Riscul săvârşirii din nou a unor infracţiuni/riscul de a pune în pericol siguranţa publică şi riscul de sinucidere sau autovătămare ........ ...........................................................................
V. Metodele de intervenţie propuse în vederea soluţionării nevoilor identificate şi diminuării riscul ......................................... ...........................................................................
VI. Data, locul şi frecvenţa întrevederilor dintre consilierul de probaţiune şi persoana condamnată/minor pe perioada supravegherii...........................................................................
VII. Descrierea programului de intervenţie, stabilit ca obligaţie de către instanţă (dacă este cazul)............................................................................................................................
VIII. Descrierea activităţii, a locului de executare şi a programului de lucru, în cazul persoanei condamnate/minorului faţă de care s-a stabilit prestarea unei activităţi neremunerate într-o instituţie de interes public (dacă este cazul) ....................................................................................................................................

Persoana condamnată/minorul a luat cunoştinţă de conţinutul planului de supraveghere şi înţelege să coopereze în executarea obligaţiilor ce îi revin.

Data semnării planului de supraveghere ..............

Consilier de probaţiune,
.......................................

Am luat cunoştinţă.
Persoana condamnată/minor,
...............................................
Vă mulţumesc. :flowersblue:
Unde aţi găsit-o?