Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inscriere auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inscriere auto

Salutare tuturor.

Cu ceva timp in urma am achizitionat un autoturism. Am luat actele de la vechiul posesor al masinii si am mers la primarie pentru ca voiam sa stiu cat ma costa taxele sau ce alte documente aveam nevoie pentru inscrierea masinii. Acolo ,cand am ajuns,doamna de la ghiseul respectiv mi-a spus ca nu pot sa inscriu masina pentru ca ,tatal meu avea datorii la primarie ( impozitul pe casa nu era platit).
Litigiul pe care tatal meu il are cu primaria continua si in ziua de azi si eu am ramas cu masina netrecuta pe numele meu.
Am hotarat sa trec masina pe numele prietenei mele.
Intrebarile mele pentru dvs sunt :
- ce acte imi trebuiesc sa fac asta?
-trebuie sa platesc impozitul pentru perioada cat nu a fost inscrisa masina?
- o sa am probleme cu politia ?

Multumesc.
La achizitia masinii ati incheiat contract de vanzare cumparare ?
Vanzatorul a precizat in talonul auto instrainat catre X ?
Daca nu aveti forme legale de achizitie contract de vanzare ,sau document autentificat rezulta ca auto se afla in proprietatea aceluia de la care ati achizitionat auto fara intocmirea de documente
Daca au trecut 30 de zile de la achizitia auto ,in cazul in care ati incheiat contract de vanzare cumparare,dar nu ati reusit inmatricularea pe numele dvs,rezulta ca trebuie sa reluati procedura legala de achizitie auto
Bun..se face contract de vaz- cump ,asta nui o prbl.
Penalizari,o sa am? Atunci cand o sa merg la RAR ,primarie ,politie?
Adica ce fel de prbl o sa intampin din cauza ca am intarziat cu inscrierea???
Faptul ca ati "intarziat" inscrierea are drept consecinta reluarea intreagii proceduri de achizitie auto ,respectiv incheiat alt contract de vanzare cumparare,certificat fiscal,etc
La certificatul fiscal ,poate sa se ridice probleme,pentru ca exista posibilitatea ca vanzatorul sa fi respectat termenul legal prevazut si sa fi radiat din evidenta fiscala auto,situatie in care nu se mai poata elibera certificat fiscal