Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru într-un litigiu repus pe rol
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru într-un litigiu repus pe rol

In 8 septembrie 2008 am pus pe rol la judecatorie o actiune de partaj succesoral, iar in 11 februarie 2010 a fost suspendat pentru rezolvarea altor doua dosare aflate pe rolul instantelor.
In 4 iulie 2013 a fost repus pe rol.
Dar pana la urmatorul termen ni s-a pus in vedere platirea unei taxe de timbru mari.
Avand in vedere ca actiunea a fost introdusa in 2008 noua taxa de timbru introdusa in 2013 se aplica anticipat
Ne anunţaţi sau aţi dorit să ne întrebaţi?

Dacă aţi dorit să ne întrebaţi, părerea mea este că judecătorul a greşit grosolan dacă a stabilit o taxă de timbru în cuantumul prevăzut de O.U.G. nr. 80/2013. Potrivit art. 55 din acest act normativ, pentru cererile şi acţiunile introduse până la intrarea în vigoare a O.U.G. nr. 80/2013, timbrul judiciar se aplică, respectiv taxele judiciare de timbru se stabilesc şi se plătesc în cuantumul prevăzut de legea în vigoare la data introducerii lor. Or, este evident că repunerea pe rol a unei cereri nu echivalează cu introducerea ei pe rolul instanţei.

Gabriela Pintea, Consilier juridic