avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare amenda

am primit PV si amenda prin posta si vreau sa contest si as dori sa stiu ce trebuie sa fac
in primul rand PV a fost facut in lipsa mea si agentul a gresit nr de la bulrtin si numele parintilor
as dori niste sfaturi si mentionez ca agentul nu sa prezentat cand a venit la fata locului
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 16:44, 5 Iulie 2013
1-Daca dvs nu ati fost la momentul si locul incheierii PV pe ce va intemeiati afirmatia
mentionez ca agentul nu sa prezentat cand a venit la fata locului

2-Daca apreciati ca detineti probe temeinice si indubitabile care sa rastoarne aspectele constatate si consemnate in PV aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la comunicarea PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Plangere contraventionala si nu uitati de 20 lei taxa de timbru, plus indicarea tuturor datelor de identificare atat ale dvs cat si ale paratului, cu indicarea temeiurilor de fapt si de drept si a probelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala pentru tulburarea linistii publice Adidanciu Adidanciu In fapt: Colegii mei de casa au dat o petrecere, iar eu la un moment dat m-am trezit pentru a le opri muzica deoarece era mult prea tare si nu puteam sa ... (vezi toată discuția)
Contestare pv tulburarea linistii publice BogdanCos BogdanCos Buna ziua, Am primit un pv pentru tulburarea linistii publice zilele trecute si vreau sa fac o contestatie, dar am cateva intrebari. Intamplarea a fost ca ... (vezi toată discuția)
Contestatie proces verbal radar Flash24 Flash24 Buna ziua, Subscriu o povestioara din trafic (pentru cei care au rabdare sa citeasca pana la capat si bunavointa de a ma sfatui cum sa procedez in ... (vezi toată discuția)