Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestare amenda
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestare amenda

am primit PV si amenda prin posta si vreau sa contest si as dori sa stiu ce trebuie sa fac
in primul rand PV a fost facut in lipsa mea si agentul a gresit nr de la bulrtin si numele parintilor
as dori niste sfaturi si mentionez ca agentul nu sa prezentat cand a venit la fata locului
1-Daca dvs nu ati fost la momentul si locul incheierii PV pe ce va intemeiati afirmatia
mentionez ca agentul nu sa prezentat cand a venit la fata locului

2-Daca apreciati ca detineti probe temeinice si indubitabile care sa rastoarne aspectele constatate si consemnate in PV aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala in termen de 15 zile de la comunicarea PV la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia
Plangere contraventionala si nu uitati de 20 lei taxa de timbru, plus indicarea tuturor datelor de identificare atat ale dvs cat si ale paratului, cu indicarea temeiurilor de fapt si de drept si a probelor.