Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire datorii de catre copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire datorii de catre copii

Buna ziua

Cine mosteneste datoriile unui pensionar care plateste o datorie unei alte persoane prin popriere lunara din pensie?

Pensionarul nu are bunuri imobile, nu are mai nimic in bunuri mobile, doar o pensie din care se face poprirea. Are 2 copii si locuieste cu unul din copii, care il ingrijeste.

Sunt obligati copii sa preia plata datoriei? In ce cuantum fata de ce platea tatal?

Multumesc anticipat
Mostenitorii preiau datoriile daca accepta mostenirea.
Daca nu are bunuri renuntati la mostenire.
In cazul in care tatal decedeaza, potrivit Art. 1155 din Noul Cod Civil, (1)mostenitorii universali si cu titlu universal contribuie la plata datoriilor si sarcinilor mostenirii proportional cu cota succesorala ce ii revine fiecaruia.Drept urmare, copiii mostenesc atat activele cat si pasivele ( datoriile ) conform reglementarilor legale si nu conform clauzelor stipulate in contracte de imprumut, credit. In cazul dumneavoastra, atata timp cat nu sunt bunuri ce ar putea intra la masa succesorala,nu acceptati succesiunea, pensia inceteaza de drept, odata cu decesul acestuia, datoria nu ar putea sa va fie imputata.
Multumesc frumos pentru raspuns.
numai daca accepta succesiunea. ca sa nu va revina , trebuie sa renuntati expres la mostenire la notar
Atentie insa, in momentul in care renuntati la mosterire, renuntati atat la bunurile prezente cat si la cele viitoare.