Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... prescriptie intrerupta de conciliere?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

prescriptie intrerupta de conciliere?

Avem o factura neachitata emisa in 27 martie 2006. Intre noi si debitor au continuat sa exista raporturi comerciale intre timp, iar noi am incercat sa obtinem suma aceasta de bani. NU am reusit. Mai sunt cateva zile si debitul se va prescrie. Pentru a intrerupe termenul precriptiei, este necesar sa ii dam in judecata. Problema e ca nu merge pe somatie de plata (exista niste divergente cu privire la executarea produselor) si trebuie sa urmam procedura prealabila a concilierii. Acum, termenul prescriptiei va fi intrerupt daca ii chemam la conciliere ?
Puteti introduce actiune in instanta in temeiul Legii nr.118/2008 pt aprobarea O.U.G. 119/2007, in acest caz nefiind necesara etapa concilierii directe (art. 5, alin. 2 din OUG 119/2007), daca creanta rezulta din contracte comerciale. Incercati, eu am castigat in acest mod si este o procedura mai scurta. Facturile trebuie sa fie semnate si stampilate, sau depuneti si extrasele de cont pe care le-ati trimis la sf. anului, cu ocazia inventarierii, pt confirmare, (bineinteles daca au fost trimise cu scrisoare recomandata); si depuneti anexat contractul.