Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Protectia impotriva violentei in familie...Va rog, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Protectia impotriva violentei in familie...Va rog, ajutati-ma!

Buna ziua!In speranta ca voi gasi un raspuns care sa ma ajute pe mine si pe fetita mea sa iesim din situatia dificila prin care trecem voi spune problema noastra.Noi doua locuim in aceeasi casa cu tatal fetei mele,respectiva casa fiind proprietatea mea si a tatalui fetei mele in diviziune de cota de 1/2 pentru fiecare.Tatal fetei mele este alcoolic,foarte violent verbal provocandu-ne traume atat fetei mele cat si mie...am anuntat in nenumarate randuri Politia dar in afara de a-i da o amenda nu s-a intamplat altceva nimic,iar respectivele amenzi cum el nu le plateste deoarece nu are niciun loc de munca s-au atasat la impozitul casei.Am incercat sa vand casa ,dar el nu este de acord si atunci nu pot vinde.M-am documentat putin si am aflat ca eu nu pot beneficia de Legea impotriva violentei in familie pentru ca nu-s cununata legal cu el,dar fetita poate beneficia fiind recunoscuta de el.Am ajuns la capatul puterilor si nu mai pot sa suport suferinta fetitei mele care este permanent speriata ca intr-o buna zi ma va omori tatal ei...acesta de cate ori vine beat sparge geamuri,vesela si repeta ca ma va omori,iar noi ne incuiem si anuntam Politia,acest lucru fiind in zadar(a fost luat cu,catusele la maini fiind violent si cu politistii,dar l-a dus la sectie,i-a dat o amenda si apoi i-a dat drumul acasa).Am omis sa va spun ca nu avem unde ne duce pentru ca parintii mei sunt decedati ,iar salariul meu de bugetar nu este de ajuns pentru a sta cu chirie,iar fetita mea are 11 ani.Va rog frumos sa-mi dati un raspuns cum sa pot iesi din aceasta situatie...cum ii pot forta mana sa fie de acord sa vindem casa,deoarece creierul lui e tot mai afectat de alcool si este din ce in ce mai violent.Va rog inca o data sa ne ajutati!Va multumesc anticipat!
Nu ati inteles corect, legea protejeaza si persoanele care au stabilit relatii asemanatoare acelora dintre soti sau dintre parinti si copii, in cazul in care convietuiesc;

Art. 5
In sensul prezentei legi, prin membru de familie se intelege:
a) ascendentii si descendentii, fratii si surorile, copiii acestora, precum si persoanele devenite prina doptie, potrivit legii, astfel de rude;
b) sotul/sotia si/sau fostul sot/fosta sotie;
c) persoanele care au stabilit relatii asemanatoare aceloradintre soti sau dintre parinti si copii, in cazul in care convietuiesc;
d) tutorele sau alta persoana care exercita in fapt ori in drept drepturile fata de persoana copilului;
e) reprezentantul legal sau alta persoana care ingrijeste persoana cu boala psihica, dizabilitate intelectuala ori handicap fizic, cu exceptia celor care indeplinesc aceste atributii in exercitarea sarcinilor profesionale.
legea integral, o vedeti in link
[ link extern ]

Ordinul de restrictie si protectie, chiar daca il veti obtine nu e o solutie pe termen lung, cereti partajul in instanta. Pt plata taxei de timbru, puteti obtine s-o platiti esalonat.
internati-l la Psihiatrie si deschideti proces , este iresponsabil si nu are discernamant. actiune in constatare
Puteti incerca ordin de restrictie si deschidere proces de partaj daca sunteti in acte coproprietari.
Atat dvs cat si fiica puteti beneficia de acel ordin de protectie, care insa nu este decat o solutie temporara.

Nu cred ca este o solutie nici parasirea domiciliului si eventual gazduirea la centre pt victimele violentei in familie.

Sincer cred ca nu aveti alta posibilitate decat sa incercati partajare aimobilului la care sunteti coproprietari. Desi este un dosar de durata (chiar si 3 ani)si cu costuri destul de mari, in final veti putea benefiicia de un partea dvs din acest imobil si veti dispune cum veti dori.
Multumesc pentru raspuns si pentru link!Am inteles ca ordinul de restrictie si de protectie nu este o solutie,mai ales ca pe tatal fetei mele atunci cand este sub influenta alcoolului nu-l intereseaza niciun astfel de ordin,dar pentru a cere partajul in instanta,plata taxei de timbru,chiar daca exista posibilitatea s-o platesc esalonat ,este peste puterea mea de a plati tinand cont ca salariul meu este de 800lei avand si un copil de intretinut si de asemenea si plata utilitatilor locuintei noastre fiind tot de mine suportate.Sunt total dezamagita de legislatie...taxele si onorariile sunt foarte mari,iar in situatia mea sunt destule femei ...imi cer scuze,nu vreau sa deranjez pe nimeni,credeam ca in sfarsit am gasit o portita,insa concluzionez ca e greu sa te lupti cu morile de vant...fara bani nu ai sorti de izbanda.
Am sa va relatez ce s-a intamplat intr-o anumita zi cand tatal fetei mele era intr-o avansata stare de ebrietate,era cazut in fata portii locuintei noastre,iar cativa tineri care l-au vazut au sunat la 112 venind un echipaj de politie si SMURD-ul.Eu eram la serviciu in acel timp,iar cum tatal fetei mele refuza sa intre in casa sau sa mearga la spital,adresandu-le permanent injurii politistilor,acestia l-au luat fortat si l-au dus la spital.In acel timp eu am fost anuntata de o vecina,iar cand am sunat la spitalul judetean,initial centralista mi-a spus ca-n astfel de situatii pacientii sunt dusi la un spital de boli psihice,dar totusi eu am insistat sa-mi faca legatura la urgente sa vad ce s-a intamplat.De la urgente mi s-a transmis ca nu l-a putut interna deoarece era foarte agitat si adresa injurii tuturor...asa ca mai comod (spun eu)a fost sa-i dea drumul acasa,deoarece dupa parerea personalului medical nu aveau ce sa-i faca.Va rog sa-mi spuneti in ce situatie il pot interna la Psihiatrie(chiar are nevoie de ajutor),pentru ca voit n-o va face niciodata...(este total alta persoana atunci cand este sub influenta alcoolului si-i foarte periculos).Va mai rog sa-mi spuneti ce proces sa deschid si ce inseamna actiune in constatare.Multumesc,anticipat!

Este foarte costisitor si nu-mi pot permite din salariul meu de 800 lei sa deschid un proces de partaj...taxa de 3%din valoarea bunurilor partajabile nu o pot plati si mai este o problema durata procesului...creierul tatalui fetei mele este deja afectat si afland ca vrem sa ne separam de el ar fi in stare de orice(el repeta mereu ca nu voi scapa de el cat voi trai).Aveam o speranta atunci cand v-am scris dar ...asta e...trebuie sa fiu puternica in continuare pentru ca am o minune de fetita ce are nevoie de mine.Va multumesc inca odata pentru sinceritatea raspunsului si daca exista o alta solutie pe care s-o pot pune in practica va rog sa-mi raspundeti.

gi-jane2, moderator