avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA de la 24% la 9%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA de la 24% la 9%

Firma de optica medicala achizitioneaza incepand cu 1 aprilie 2013 rame si lentile ochelari cu tva 9%.Ce fac cu marfurile din aceasta categorie,existente in stoc si care sunt cu tva de 24%?Mentionez ca marfurile intrate dupa 1 aprilie au pret cu amanuntul mai mic decat cele din stoc.Tin doua gestiuni cu tva 9% si 24% sau stocul cu 24% il aduc la 9% si cu diferenta maresc adaosul comercial? Va rog un raspuns cat mai rapid.
Va lamureste contabilul dumneavoastra " cel mai rapid".
Da , daca doriti mentinerea pretului, adasosul comercial va suporta diferenta
Cititi acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...
si acest articol :
[ link extern ] /

si
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 8 Iulie 2013
carmen01011958, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva 9% gazdatunde gazdatunde Buna ziua! Am rugamintea sa ma lamuriti, lucrez la o optica, la rame si lentile pot sa aplic tva 9%?art.141 alin(1), HG NR.44/2004 , Legea 571/2003 privind ... (vezi toată discuția)
Casare marfuri uzate moral gabinemo gabinemo Am urmatoarea intrebare: Cum se inregistreaza in contabilitate(monografie) scaderea unor marfuri uzate moral. Va multumesc (vezi toată discuția)
Descarcare gestiune gabitza1980 gabitza1980 Buna ziua.Am si eu urmat.situatie: 1.o societate neplatitoare de TVA care desf.comert.cu amanuntul : CANT.=25 BC P.U = 1.3 RON/BC ... (vezi toată discuția)