Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA de la 24% la 9%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA de la 24% la 9%

Firma de optica medicala achizitioneaza incepand cu 1 aprilie 2013 rame si lentile ochelari cu tva 9%.Ce fac cu marfurile din aceasta categorie,existente in stoc si care sunt cu tva de 24%?Mentionez ca marfurile intrate dupa 1 aprilie au pret cu amanuntul mai mic decat cele din stoc.Tin doua gestiuni cu tva 9% si 24% sau stocul cu 24% il aduc la 9% si cu diferenta maresc adaosul comercial? Va rog un raspuns cat mai rapid.
Va lamureste contabilul dumneavoastra " cel mai rapid".
Da , daca doriti mentinerea pretului, adasosul comercial va suporta diferenta
Cititi acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...
si acest articol :
[ link extern ] /

si
[ link extern ]
carmen01011958, moderator