Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... PFA/Contract de prestari servicii?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

PFA/Contract de prestari servicii?

Asociatia de proprietari poate incheia cu un PFA administrare imobile contract de prestari servicii?
Care sunt taxele pe care le plateste, daca PFA este si angajat in alta parte cu contr.de munca?
Adriantot, moderator
Da, asociatia de proprietari poate incheia un contract de prestari servicii cu un PFA.
Taxele si impozitul si le plateste PFA in baza contractului.
Adica asociatia nu plateste decat valoarea din contract si nimic altceva.
Nu conteaza ca PFA mai are si alte contracte de orice fel ar fi ele.

Interventie moderator

Va rugam sa nu mai scrieti cu majuscule deoarece incalcati Regulamentul de postare in forum:
1.2. Scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, sau cu alte artificii este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/tag...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
In aceasta situatie care sunt codurile CAEN pentru asociatie si PFA ?
Pentru asociatie este 6832, cel putin asa mi-a transmis ANAF intr-o scrisoare, desi in Decl.112 se specifica 9700.
Pentru PFA nu stiu.
Pentru PFA, Codul CAEN 6832 se potriveste perfect.
Asa scrie pe Certificatul de inregistrare pe care il am de la ONRC, Activitatea principala: 6832 - Administrarea imobilelor pe baza de comision sau contract.

Chiar nu pricep de ce atatea ”balbe” care provin chiar de la ANAF, ba ca-i 9700, ba ca este 44 .. nu-stiu-cat. Organismul care poate sa faca incadrarea corecta a unei activitati in CAEN, pentru PF, IF, SA sau SRL, este ONRC si nu ANAF-ul!