Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare - desfiintare loc de munca dupa suspendare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare - desfiintare loc de munca dupa suspendare CIM 1 an

Este posibila desfiintarea locului de munca, si implicit, concedierea persoanei carei i s-a aprobat suspendarea CIM -ului pentru interese personale pentru o perioada de 1 an, pana la expirarea acestei perioade?
Nu face parte din exceptiile din Codul Muncii in cazul carora nu se poate dispune concedierea.
Multumesc
Este posibila desfiintarea postului pe perioada suspendarii c.i.m..
In opinia mea:
Este posibila desfiintarea postului pe durata suspendarii cim
... insa nu este posibila concedierea persoanei cata vreme cim e suspendat.
Concedierea se va face abia la revenirea in unitate a salariatului care ocupa postul desfiintat.
Concedierea este posibila in toate situatiile care nu sunt cuprinse in art.60 alin.1 C.mun.
art 49 alin.(6) În cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu încheierea, modificarea, executarea sau încetarea contractului individual de muncă, cu excepţia situaţiilor în care contractul individual de muncă încetează de drept.
NU o poate concedia in timpul suspendarii c.i.m, doar la reinceperea activitatii.
Ioana Catalina Pipirigeanu Nechita, Consilier juridic
Atentie ca suspendarea in cazul CFP este facultativa si nu obligatorie , asadar art.49 C.mun. nu este aplicabil decat in anumite situatii.

Art.60 alin.1 C.mun. nu prevede interzicerea concedierii pe durata suspendarii c.i.m. ca urmare a CFP. Prin urmare , ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem.