Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Pot deveni din firma platitoare de TVA firma ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Pot deveni din firma platitoare de TVA firma neplatitoare?

Buna ziua,va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine daca pot deveni din firma platitoare de TVA , firma neplatitoare si daca da in ce conditii;firma mea se ocupa cu comertul si de 3 ani de zile am suspendat activitatea si vreau sa o inchid,dar ar fi cam mare stocul de marfa si implicit TVA-ul care ar trebui sa il dau daca inchid firma.Ce pot sa fac ? Multumesc.
La momentul achizitiei marfurilor pe care le aveti acum in stoc ati dedus T.V.A. Daca optati sa nu mai fiti platitor aceasta trebuie stornata, lucru care poate determina, inclusiv, ca societatea sa datoreze T.V.A.

Deci, indiferent daca optati ca firma sa devina intai neplatitoare de T.V.A. si apoi sa o lichidati sau sa o lichidati cu statutul de platitoare de T.V.A., rezultatul e acelasi; T.V.A. dedusa la achizitie trebuie returnata statului sau (cazul fericit) compensata cu eventuala T.V.A. de recuperat.