Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna

Buna ziua! In ce conditii, un tata isi poate recupera drepturile parintesti, si de a reveni la custodie comuna,tinand cont de faptul ca tatal nu sa interesat de copil pana la o anumita varsta, si brusc vrea sa intre in viata copilului, fiind vorba doar de o impacare amiabila intre 2 parinti privind interesul copilului?
Precizati ce doriti sa aflati.
Un parinte este parinte pentru copilul sau cat traieste si are obligatiile si drepturile conferite de aceasta calitate.
Un parinte poate fi decazut din drepturi in conditiile specificate de legile in vigoare. Nu putem vorbi de recastigarea drepturilor, ele exista de la nasterea copilului, ci doar de decadere.
Pe dvs. va intereseaza autoritatea parinteasca unica: aveti probe suficiente sa demonstrati lipsa de interes a tatalui fata de copil prin inscrisurile anterioare, procesele avute, martori, distanta geografica a tatalui de dvs., etc. astfel, probele corect administrate de catre un avocat priceput va pot aduce castig de cauza.
Cel mai probabil tatal doreste o custodie comuna asa cum sunt regulile in acest moment, desi in speta exista o hotarare deincredintare a copilului catre mama.

Ca in orice actiune in instanta, reclamantul va trebui sa dovedeasca actiunea si anume ca este in interesul superior al minorului ca ambii parinti sa exercite custodia asupra copilului, cu tot ceea ce implica acest aspect.

In ceea ce priveste sansele de reusita, situatia depinde de probele care s evor administra, de cum va aprecia judecatorul schimbarea sau neschimbarea imprejurarilor avute in vedere la precedenta hotarare, de implicarea tatalui in viata copilului pana la acest moment, de persoana acestuia etc
Cererea trebuie sa se bazeze tocmai pe schimbarea conditiilor avute in vedere la data pronuntarii precedentei hotarari.
Imprejurarea ca legislatia in domeniu s-a schimbat este un motiv suficient de puternic pentru admiterea actiunii. Daca exista si o "impacare amiabila a parintilor privind interesul copilului" apreciez ca sansele de reusita sunt de 100%.
In mod normal, daca tatal isi angajeaza avocat va obtine custodie comuna.

Daca tatal ar fi fost decazut din drepturile parintesti nu ar mai fi avut dreptul.
D-nule avocat Lascoschi, desi in acest forum nu isi au loc polemizarile inutile, as vrea sa va argumentati juridic raspunsul anterior conform caruia " daca tatal isi angajeaza avocat va obtine custodia comuna".
Mie imi pare - din raspunsul dvs - ca avocatii sunt detinatorii adevarului absolut (ceea ce nu este cazul, iar dvs cu raspunsul anterior induceti o falsa perceptie fata de atributiile si rolul unui avocat).