Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume dupa mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume dupa mama

Cum trebuie procedat in cazul schimbarii numelui dupa mama in cazul in care parintii sunt divortati de 25 de ani si baiatul, de 24 de ani, doreste sa poarte numele mamei in locul celui actual, al tatalui. As dori amanunte pentru solutionarea acestui caz.
Multumesc anticipat!
Gasiti indrumare aici

[ link extern ] /

Cu respect !
Sorin Farcas, Consilier juridic
Numele
Art. 85 c.civ.
Schimbarea numelui pe cale administrativă
Cetăţenii români pot obţine, în condiţiile legii, schimbarea pe cale administrativă a numelui de familie şi a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea.

Cetăţenii români pot obţine, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativă a numelui de familie şi a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea, în condiţiile O.G. nr. 41/2003 actualizata.
Schimbarea numelui pe cale administrativă
Art. 4
(1)Cetăţenii români pot obţine, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativă a numelui de familie şi a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea, în condiţiile prezentei ordonanţe.
.....................................
(3)Sunt de asemenea considerate justificate şi cererile de schimbare a numelui în următoarele cazuri:
.............................
f)când părinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre părinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior căsătoriei, solicită să poarte numele de familie al acestuia;

Art. 6
(1) Persoana care solicită schimbarea numelui pe cale administrativă depune o cerere la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor, denumit în continuare serviciu public, aflat în subordinea consiliului local al comunei, oraşului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucureşti, în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul. Cererea se depune personal sau prin împuternicit cu procură specială sau împuternicire avocaţială.
(2) Cererea de schimbare a numelui trebuie să fie motivată prin unul dintre cazurile prevăzute la art. 4 alin. (2) şi (3) şi să fie însoţită de următoarele acte:
a)copii legalizate de pe certificatele de stare civilă ale persoanei care solicită schimbarea numelui;
b)un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a IIl-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut mai mult de un an;
c)consimţământul, dat în formă autentică, al celuilalt soţ, în cazul schimbării numelui de familie comun purtat în timpul căsătoriei;
d)copie de pe decizia de aprobare a autorităţii tutelare, în cazurile prevăzute de art. 7;
d1)cazierul judiciar şi cazierul fiscal ale solicitantului;
e)orice alte acte pe care solicitantul le consideră necesare pentru motivarea cererii sale.
................................................
lit c) si d) nu sunt aplicabile in cazul dvs.
Parintii sunt divortati de 25 de ani, nu prea imi pare ca motivul mai subzista... Care e motivul actual al dv.?