Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua
Sunt femeie nascuta in 23noiembrie 1957 am 26de ani lucrati pina in 2011din care 13 ani grupa a 2-a va rog sa-mi spuneti cind pot iesi la pensie anticipata partial si cu cit penalizare si pe ce perioada .mentionez ca inca lucrez .
va multumesc anticipat
Rectific:

Penalizarea pentru 23/07/2013ete de 15,75%,iar pentru 23/10/2013 este de 13,50%.

Reducerea varstei este de 2 ani si 6 luni din 60 si 11 luni.

60 si 11 luni - 56 de ani si 8 luni(23/07/2013)=4 ani si 3 luni
4 ani si 3 luni- 2 ani si 6 luni reducerea = 1 an si 9 luni se aplica penalizarea

21 de luni x 0,75%=15,75%
18 x 0,75% = 13,50%

H.H257/2011

Art. 53
(1) Prin sintagma luni de anticipare se intelege perioada cuprinsa intre data acordarii pensiei anticipate sau a pensiei anticipate partiale si data implinirii varstei standard de pensionare prevazuta in anexa nr. 5 ori, dupa caz, in anexa nr. 6 la lege sau, dupa caz, data implinirii varstei standard reduse potrivit legii.
(2) Procentul de diminuare, in cazul pensiei anticipate partiale, prevazut la art. 65 alin. (4) din lege, se determina prin inmultirea numarului de luni de anticipare cu 0,75%. Fractiunile de luna se intregesc la luna.
(3) Diminuarea stabilita potrivit alin. (2) se mentine pana la data indeplinirii conditiilor privind varsta standard de pensionare sau varsta standard redusa, potrivit prevederilor legale.
Carp Mircea, utilizator