Forum Discuţii juridice Executare silită neplata cass la cedarea folosintei bunurilor ...
Discuție deschisă în Executare silită

neplata cass la cedarea folosintei bunurilor (inchiriere locuinta)

buna ziua1 . va rog cine poate sa ma lamureasca in problema cu plata cass la inchirierea de locuinte . pe scurt din 2006 am avut in gazda un coleg de serviciu ,am platit impozitul aferent sumei care a venit de la finante prin decizia de impunere anuala dar NIMENI nu a zis de acel cass . problema este ca acum a sosit de la finante din anul 2006 ca am de plata cass plus penalizari.de ce nu sa spus atunci in 2006 sau nu a venit ceva scris pe decizia de impunere anuala sau de la casa de asigurari.
2 . am mai auzit neoficial ca gazda daca are o pensie mai mare de 1000ron /luna nu mai plateste acel cass. astept un raspuns concret de la cineva care este in masura sa ma lamureasca ..VA MULTUMESC
Dacă aveţi ca sursă de venit doar chiria, trebuie să plătiţi şi contribuţia la fondul de sănătate. Pensionarii sunt scutiţi, însă numai din 2008.

Românii care au numai venituri din chirie trebuie să plătească contribuţia la sănătate, potrivit legilor în vigoare.

Cei care au salariu şi/sau sunt persoane fizice autorizate şi au şi venituri din chirii nu datorează contribuţia.
Pensionarii sunt scutiţi, însă numai pentru venituri din chirii obţinute după 1 iunie 2008.
adolfinapop a scris:

Dacă aveţi ca sursă de venit doar chiria, trebuie să plătiţi şi contribuţia la fondul de sănătate. Pensionarii sunt scutiţi, însă numai din 2008.

Românii care au numai venituri din chirie trebuie să plătească contribuţia la sănătate, potrivit legilor în vigoare.

Cei care au salariu şi/sau sunt persoane fizice autorizate şi au şi venituri din chirii nu datorează contribuţia.
Pensionarii sunt scutiţi, însă numai pentru venituri din chirii obţinute după 1 iunie 2008.

ce nr de lege sa og aveti cumva