avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită neplata cass la cedarea folosintei bunurilor ...
Discuție deschisă în Executare silită

neplata cass la cedarea folosintei bunurilor (inchiriere locuinta)

buna ziua1 . va rog cine poate sa ma lamureasca in problema cu plata cass la inchirierea de locuinte . pe scurt din 2006 am avut in gazda un coleg de serviciu ,am platit impozitul aferent sumei care a venit de la finante prin decizia de impunere anuala dar NIMENI nu a zis de acel cass . problema este ca acum a sosit de la finante din anul 2006 ca am de plata cass plus penalizari.de ce nu sa spus atunci in 2006 sau nu a venit ceva scris pe decizia de impunere anuala sau de la casa de asigurari.
2 . am mai auzit neoficial ca gazda daca are o pensie mai mare de 1000ron /luna nu mai plateste acel cass. astept un raspuns concret de la cineva care este in masura sa ma lamureasca ..VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: ContSters126873 , utilizator 18:41, 14 Iulie 2013
Dacă aveţi ca sursă de venit doar chiria, trebuie să plătiţi şi contribuţia la fondul de sănătate. Pensionarii sunt scutiţi, însă numai din 2008.

Românii care au numai venituri din chirie trebuie să plătească contribuţia la sănătate, potrivit legilor în vigoare.

Cei care au salariu şi/sau sunt persoane fizice autorizate şi au şi venituri din chirii nu datorează contribuţia.
Pensionarii sunt scutiţi, însă numai pentru venituri din chirii obţinute după 1 iunie 2008.
adolfinapop a scris:

Dacă aveţi ca sursă de venit doar chiria, trebuie să plătiţi şi contribuţia la fondul de sănătate. Pensionarii sunt scutiţi, însă numai din 2008.

Românii care au numai venituri din chirie trebuie să plătească contribuţia la sănătate, potrivit legilor în vigoare.

Cei care au salariu şi/sau sunt persoane fizice autorizate şi au şi venituri din chirii nu datorează contribuţia.
Pensionarii sunt scutiţi, însă numai pentru venituri din chirii obţinute după 1 iunie 2008.



ce nr de lege sa og aveti cumva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce impozite se platesc pe veniturile realizate din chirie? este cas-ul inclus? ileana_cozanzeana ileana_cozanzeana Buna ziua, Sunt foarte nedumerita referitor la impozitul pe venit si CAS. Datele problemei: Un pensionar inchiriaza un apartament si astfel realizeaza ... (vezi toată discuția)
Plata cass pentru inchiriere spatiu sarar sarar Buna ziua Inpreuna cu sotia detinem un spatiu pe care l-am inchiriat in anul 2007. In anul 2007 am fost salariat iar din 2008 pana in prezent sunt ... (vezi toată discuția)
Cass pe venit din arenda agricola alcaz alcaz Buna ziua, Am 3 intrebari : 1.Daca sunt pensionar si mi se retine CASS din pensie, mi se va mai retine CASS de catre arendas pentru venitul din arenda? 2. ... (vezi toată discuția)