avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare: TVA nedeductibil, cheltuiala ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare: TVA nedeductibil, cheltuiala nedeductibila neplatita!

Buna seara,
Va prezint urmatorul caz: am o factura cu o cheltuiala nedeductibila si tva-ul aferent nedeductibil. Este luata pe societate si trebuie inregistrata. Factura este pe luna iunie si va fi platita in luna iulie. Societatea este platitoare lunara de tva si aplica tva la incasare. Dilema mea este cum va aparea aceasta factura in jurnalul de cumparare pe luna iunie? Adica tva-ul neexigibil acum va deveni nedeductibil luna viitoare. Este corect sa apara pe coloana de neexigibil in JC pe iunie?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 14:39, 19 Iulie 2013
NU, TVa nededus nu intra la TVA la incasare, deci nu e neexigibil.

Norme HG 44/2004 la ART. 145 Cod fiscal:

45. :

(10) Prevederile art. 145 alin. (1^1) şi (1^2) din Codul fiscal referitoare la amânarea dreptului de deducere până în momentul în care taxa aferentă bunurilor/serviciilor este plătită furnizorului/prestatorului se aplică numai pentru taxa care ar fi deductibilă potrivit prevederilor art. 145 alin. (2) - (4^1), art. 145^1, 147 şi 147^1 din Codul fiscal. Persoanele impozabile care se află în situaţiile prevăzute la art. 145 alin. (1^1) şi (1^2) din Codul fiscal şi achiziţionează bunuri/servicii pentru care taxa nu este deductibilă conform art. 145 alin. (2) - (5), art. 145^1 şi 147 din Codul fiscal nu vor reflecta ca taxă neexigibilă taxa nedeductibilă, indiferent dacă taxa aferentă este sau nu achitată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avans autoturism ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, Este corect inregistrarea in contabilitate a unui avans pentru autoturism: % = 404 5000 409 4032 4428 968 4426 = 4428 ... (vezi toată discuția)
Deducere tva la incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog pentru tva colectata la 90 de zile devine din neexigibila in colectata dar la facturile de la funizori tva neexigibila devine ... (vezi toată discuția)
Recuperare tva jovii jovii Buna Ziua ! Am urmatoarea problema : 1.Trebuia sa ma declar pfa platitor de TVA de la 1 februarie 2012 (am depasit pragul in decembrie 2011). 2.M-am ... (vezi toată discuția)