Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare: TVA nedeductibil, cheltuiala ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare: TVA nedeductibil, cheltuiala nedeductibila neplatita!

Buna seara,
Va prezint urmatorul caz: am o factura cu o cheltuiala nedeductibila si tva-ul aferent nedeductibil. Este luata pe societate si trebuie inregistrata. Factura este pe luna iunie si va fi platita in luna iulie. Societatea este platitoare lunara de tva si aplica tva la incasare. Dilema mea este cum va aparea aceasta factura in jurnalul de cumparare pe luna iunie? Adica tva-ul neexigibil acum va deveni nedeductibil luna viitoare. Este corect sa apara pe coloana de neexigibil in JC pe iunie?
Va multumesc!
NU, TVa nededus nu intra la TVA la incasare, deci nu e neexigibil.

Norme HG 44/2004 la ART. 145 Cod fiscal:

45. :

(10) Prevederile art. 145 alin. (1^1) şi (1^2) din Codul fiscal referitoare la amânarea dreptului de deducere până în momentul în care taxa aferentă bunurilor/serviciilor este plătită furnizorului/prestatorului se aplică numai pentru taxa care ar fi deductibilă potrivit prevederilor art. 145 alin. (2) - (4^1), art. 145^1, 147 şi 147^1 din Codul fiscal. Persoanele impozabile care se află în situaţiile prevăzute la art. 145 alin. (1^1) şi (1^2) din Codul fiscal şi achiziţionează bunuri/servicii pentru care taxa nu este deductibilă conform art. 145 alin. (2) - (5), art. 145^1 şi 147 din Codul fiscal nu vor reflecta ca taxă neexigibilă taxa nedeductibilă, indiferent dacă taxa aferentă este sau nu achitată.