avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cand se poate cere localizarea telefonului mobil ? - ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cand se poate cere localizarea telefonului mobil ? - in practica

In practica, cam pentru ce gen de fapte se poate cere "localicarea telefonului mobil"?
Banuiesc ca aceea localizare costa, si nu se ofera pt. fapte gen "lovire si alte violente" sau "accidente rutiere cu fuga de la locul incidentului".

Stiu ca in cod. de porocedura penala apar anumite fapte pt. care se poate cere interceptarea... pt. localizare e la fel?
Localizarea o face SRI.
In general se face atunci cand este infractiune flagranta sau persoana este data in urmarire.
domnule avocat Lascoschi,

Banuiesc ca ati vazut cateva dosare penale unde s-a cerut "localizarea telefonului mobil".


1. Cam cu ce precizie se face localizarea? 100 metri? 2 metri? 2 cm?
pot sa stie daca o persoana e la etajul 5 sau la parter?

2. Au maxim 6 luni in spate, da?

3. Apare si modelul telefonului? Sau doar IMEI-iul, nr. de telefon si localizarea?
SRI nu da detalii.
Organul de ancheta penala cere ceva si SRI ii ajuta.
Localizarea se foloseste putin mai inainte de a darama mascatii usa.
Furnizorii de telefonie mobila tin loguri cu ce numar de mobil s-a conectat la ce antena si la ce ora si minut, iar fiecare antena are alt amplasament. Daca e vorba de triangulare, ea se poate face doar la timpul prezent, nu se poate face in trecut (retroactiv). Sigur ca nu apare etajul. Smartphoneurile stocheaza loguri cu pozitiile GPS in care s-a aflat telefonul, ora, minutul, eventual ele pot fi transmise catre Apple sau Google.
Ultima modificare: Joi, 18 Iulie 2013
tgeorgescu, utilizator
Deci, daca niste hoti au spart o vila, cu telefoanele in buzunar... nu se poate afla cine au fost?

Alte discuții în legătură

Localizare telefon creatza91 creatza91 Stie cineva cam cu ce precizie poti fi localizat cu ajutorul telefonului mobil? Adica se induca zona, gen \\"Piata Unirii\\" sau iti poate spune chiar si daca ... (vezi toată discuția)
Pierdut / furat borseta astazi cu acte ci + permis auto + telefon smartphone icoman icoman Buna ziua. Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie dar nu am gasit o alta categorie relevanta pentru problema mea ! Din neatentie probabil am ... (vezi toată discuția)
Localizare telefon mobil Vulturudac Vulturudac buna ziua,e legal ca o persoana particulara neautorizata sa-mi localizeze telefonul mobil fara voia mea?este necesar sa instaleze program in telefonul meu pt a ... (vezi toată discuția)