Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie de 0,8 la mie pe etilotest
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie de 0,8 la mie pe etilotest

buna ziua!
v as ruga daca ma puteti ajuta cu un sfat.
in data de 30 mai a.c. am fost oprit pe raza localitatii giuriu in jurul orei 02 AM de un echipaj de la politia locala( nu rutiera!) si mi au cerut sa suflu in echilotest. rezultatul a fost de 0,8 la mie( in dupamiaza zilei de 29 mai consumasem in jur de 6 beri) mi s a solicitat sa i urmez la medicina legala pt recoltare probe si mi s a facut o singura recoltare dupa care am mers la sediul politiei unde am dat declaratie ca am consumat 5 beri pe 29 mai si toata povestea cum a decurs.
in momentul cand am fost oprit si stiindu ma cu musca pe caciula eu am intrat oarecum in panica cert este ca au venit cu echilotestul fara sa desigileze in fata mea acel mustiuc prin care se sufla.
m am comportat absolut normal si am colaborat fara retinere la ce mi a solicitat politia. chiar si politistii au recunoscut ca daca nu era noapte si nu erau obligati sa mi puna aparatul nu si ar fi dat seama ca sunt baut.m au condus inapoi la masina si am intrebat daca pot sa merg acasa cu masina intrucat eram la taica miu si e distanta de vreo 16 km .culmea ridicolului e ca m au lasat sa plec cu masina asigurandu ma ca nu mai sunt echpaje in zona.
agentul ma linistit vazandu ma speriat ca nu se va intampla nimic grav decat permisu suspendat 3 luni si o amenda contraventionala, pentru ca politia oricum nu are bani sa plateasca proba pt analiza.
intrebarea mea este nu era obligatoriu ca dupa o ora sa mi ia si a doua proba de sange? un avocat m a sfatuit ca i viciu de procedura si scap destul de usor cu un avocat
ce pot sa fac eu in situatia de fata? ei mi au eliberat o dovada in care scrie clar DP art.01/2006 si mi au spus sa am grija de ea ca altfel nu pot sa mi ridic permisul
Din pacate, pt. tine, o sa te alegi cu un dosar penal (la sange va iesi aproape dublu). Cauta urgent un avocat care a avut (si castigat) cauze precum cea descrisa de tine, pt. ca exista posibilitatea sa te alegi cu o condamnare cu suspendare daca esti la prima infractiune sau cu executare daca esti in termenul de incercare. Nu te lua dupa agentii care te-au oprit pt. ca ei stiau foarte bine ce urmeaza, dar, probabil au vrut sa nu le dai batai de cap in acel moment!
multumesc de raspuns ! nu abateri anterioare nu am avut . Am un avocat dar este din craiova care e convins ca rezolva cazul favorabil . am uitat sa precizez ca pe hartia cu rezultatul imprimat de echilotest nu se vedea de aceea nu am semnat iar politistul a ingrosat cu pixul .......sunt niste erori de care trebuie sa ma leg ca sa pot scapa
In domeniul circulatiei pe drumurile publice politia locala nu are atributii in depistarea conducatorilor auto aflati sub influenta bauturilor alcoolice si/sau conducerea acestora la unitati specializate ptr recoltarea probelor biologice.

Legea 155/2010
Art. 7
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
a) asigura fluenta circulatiei pe drumurile publice din raza teritoriala de competenta, avand dreptul de a efectua semnale regulamentare de oprire a conducatorilor de autovehicul exclusiv pentru indeplinirea atributiilor conferite de prezenta lege in domeniul circulatiei pe drumurile publice;
b) verifica integritatea mijloacelor de semnalizare rutiera si sesizeaza nereguli constatate privind functionarea semafoarelor, starea indicatoarelor si a marcajelor rutiere si acorda asistenta in zonele unde se aplica marcaje rutiere;
c) participa la actiuni comune cu administratorul drumului pentru inlaturarea efectelor fenomenelor naturale, cum sunt: ninsoare abundenta, viscol, vant puternic, ploaie torentiala, grindina, polei si alte asemenea fenomene, pe drumurile publice;
d) participa, impreuna cu unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane, la asigurarea masurilor de circulatie ocazionate de adunari publice, mitinguri, marsuri, demonstratii, procesiuni, actiuni de pichetare, actiuni comerciale promotionale, manifestari cultural-artistice, sportive, religioase sau comemorative, dupa caz, precum si de alte activitati care se desfasoara pe drumul public si implica aglomerari de persoane;
e) sprijina unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane in asigurarea masurilor de circulatie in cazul transporturilor speciale si al celor agabaritice pe raza teritoriala de competenta;
f) acorda sprijin unitatilor/structurilor teritoriale ale Politiei Romane in luarea masurilor pentru asigurarea fluentei si sigurantei traficului;
g) asigura, in cazul accidentelor soldate cu victime, paza locului acestor accidente si ia primele masuri ce se impun pentru conservarea urmelor, identificarea martorilor si a faptuitorilor si, daca se impune, transportul victimelor la cea mai apropiata unitate sanitara;
h) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;
i) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind masa maxima admisa si accesul pe anumite sectoare de drum, avand dreptul de a efectua semnale de oprire a conducatorilor acestor vehicule;
j) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor rutiere de catre pietoni, biciclisti, conducatori de mopede si vehicule cu tractiune animala;
k) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulatia in zona pietonala, in zona rezidentiala, in parcuri si zone de agrement, precum si pe locurile de parcare adaptate, rezervate si semnalizate prin semnul international pentru persoanele cu handicap;
l) aplica prevederile legale privind regimul juridic al vehiculelor fara stapan sau abandonate pe terenuri apartinand domeniului public sau privat al statului ori al unitatilor/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale;
m) coopereaza cu unitatile/structurile teritoriale ale Politiei Romane pentru identificarea detinatorului/utilizatorului autovehiculului ridicat ca urmare a stationarii neregulamentare sau al autovehiculelor abandonate pe domeniul public.
wow asta chiar este ceva interesant ! totusi nu inteleg daca nu facea parte din atributiile de serviciu cum de aveau aparat de testare. practic cand am fost oprit agentul a venit direct cu echilotestul nu sa zic ca as fi avut un comportament de om aflat sub influenta alcoolului si atunci ei sa procedeze ca atare. de aici reies si erorile pe care le au facut in derularea procedurii care lesne imi sunt favorabile
daniel1969, utilizator