Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Renumitul BAC. Dupa contestatie nota e mai mica. Ce se ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Renumitul BAC. Dupa contestatie nota e mai mica. Ce se poate face?

am o intrebare.
un prieten a sustinut anul acesta bacul si a luat la limba romana scris, nota 6, 90, iar dupa contestatie i-a fost scazuta nota la 5, 00.
cert e ca dupa discutiile avute cu el, acesta sustine ca trebuia sa aiba mai mult decat 6, 90 si nicidecum mai putin. e ceva de facut in cazul acesta?
si care este sansa de castig in instanta?
si mai ales care este partea contradictorie in instanta?
Anterior instantei,partea interesata are obligatia sa parcurga procedura prealabila,respectiv sa sesiseze oficial inspectoratul scolar si ulterior forul superior Ministerul Educatiei