Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radar

Buna ziua, astazi am primit acasa o instiintarea ca am depasir viteza legala. Dar nu precizaza sactiune si amenda pe care trebuie sa o platesc. Va rod imi spune-ti si mie cum se procedeaza. Va multunesc anticipat
Trebuie sa transmiteti prin fax numele si datele de identificare (adresa, CNP) ale persoanei care a condus vehiculul pe sectorul de drum unde a fost surprins de radar.
nr de fax se regaseste pe instiintaere
Lucrul acesta am inteles dar sanfiunea in ce consta, imi vine acasa sau trebuie eu sa ma interesez.
Dupa identificarea contravenientului se trimite acasa procesul verbal de contraventie.

Art.98. - (1) Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate.
(2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.

de la 1 iulie 2013, 1pct amenda = 80 lei

- depăşirea cu 10-20 km/h a vitezei maxime - amenda clasa I - 2 sau 3 puncte-amendă + 2 puncte de penalizare;
- depăşirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise -amenda clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amendă + 3 puncte de penalizare;
- depăşirea cu 31-40 km/h a vitezei maxime - amenda clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amendă + 4 puncte de penalizare;
- depăşirea cu 41-50 km/h a vitezei maxime admise - amenda clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă + 6 puncte de penalizare;
- depăşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime - clasa a IV-a de sancţiuni - de la 9 la 20 puncte-amendă + suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile