avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa obtinutã inainte de casatorie fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa obtinutã inainte de casatorie fara acordul sotiei ,este posibilã ?

buna ziua daca am o casa care este facuta de mine inaintea casatoriei,o pot vinde acum fara acordul sotiei cu care sunt casatorit de patru ani ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:16, 16 Iulie 2013
Da, puteti vind efara acordul sotiei ca-i bunul dvs propriu. Totusi, v-ar putea impiedica daca e locuinta familiei si o noteaza ca atare in cartea funciara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instrainare bunuri proprii SALLAY CATALINA SALLAY CATALINA Un apartament dobandit inaite de casatorie, se poate vinde fara acordul sotului? Cunosc antecedente, chiar fiica mea. I-am cumparat o garsoniera, fiind ... (vezi toată discuția)
Act vanzare-cumparare DanGabriel13 DanGabriel13 Buna ziua, Am cumparat inainte de casatorie un bun imobiliar (un apartament) in Bucuresti. Dupa casatorie, sotia are dreptul la jumatate din acesta? Daca ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate TALIOARA TALIOARA Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns: Inainte de casatorie sotul a cumparat o casa si terenul aferent , va rog sa imi spuneti si mie ... (vezi toată discuția)