Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensie alimentara 2013
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensie alimentara 2013

Buna ziua.
Un vecin este dat in judecata pentru neplata de pensie alimentara.Instanta la obligat sa dea 200 ron pe luna pensie alimentara dar el nu a avut posibilitatea. El nu are nici un venit si nici propietati sau bunuri pe numele lui.
Ce i se poate intampla ?
OVYBUB, utilizator
In situatia in care pensia de intretinere nu este platita timp de 2 luni, persoana care are in crestere minorul, ii poate face plangere penala pentru abandon de familie parintelui care nu isi respecta obligatia de intretinere
In primul rand i s-a satbilit acea suma exact pentru faptul ca nu are venituri.
In al doilea rand, dansul poate fi tras la raspundere penala pentru infractiunea de abandon de familie: "COD PENAL
Capitolul I
INFRACŢIUNI CONTRA FAMILIEI
Art. 305
Abandonul de familie
Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,

se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Dacă părţile nu s-au împăcat, dar în cursul judecăţii inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa, în cazul când stabileşte vinovăţia, pronunţă împotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în art. 81.
Revocarea suspendării condiţionate nu are loc decât în cazul când, în cursul termenului de încercare, condamnatul săvârşeşte din nou infracţiunea de abandon de familie.
RECOMAND: cereti de la instanta sistarea platii pensiei de intretinere.