Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Redobandire permis anulat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Redobandire permis anulat

buna ziua.Va rog sa imi spuneti si mie cand pot da din nou de permis,mia fost anulat permisu pt ucidere din culpa 4 ani cu executare,am iesit din penitenciar pe 1 martie,pot sa dau dupa 6 luni?pot sa fac scoala inaintea de 6 luni?imi trebuie si hotararea definitiva?va multumesc
ART. 116 OUG195/2002
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
#B
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupaţia de conducător de autovehicule, prevăzută la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocată.
...............................................................
pot face scoala inainte?pe 1 martie mam eliberat deci ar trebui pe 1 septembrie sa dau de permis?se face scoala din nou?
rusu1985 a scris:

pot face scoala inainte?pe 1 martie mam eliberat deci ar trebui pe 1 septembrie sa dau de permis?se face scoala din nou?

"Pentru a obtine un nou permis de conducere, persoana care a posedat permis de conducere, dar care a fost anulat, nu mai trebuie sa urmeze cursurile de pregatire teoretica si practica desfasurate într-o scoala de conducatori auto autorizata", a declarat, pentru AvocatNet.ro, Alina Dragomir, comisar sef in cadrul Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor.

Pentru a va putea prezenta la examenul pentru obtinerea permisului auto, trebuie sa depuneti, la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inamtriculare a Vehiculelor din judetul in care aveti domiciliul, resedinta sau rezidenta, un dosar care va contine:
-cererea-tip, semnata de solicitant;
-fisa de scolarizare, completata numai pe fata imprimatului cu datele personale ale solicitantului si semnata de catre acesta;
-fisa medicala-tip cu avizul medicului ,,Apt pentru conducerea vehiculelor" din categoria sau subcategoria pentru care se solicita examinarea;
-certificatul de cazier judiciar;
-copia hotararii judecatoresti de condamnare sau de revocare a pedepsei complementare a interzicerii exercitarii profesiei sau ocupatiei de conducator de vehicule, prevazuta de Codul penal, dupa caz, ramasa definitiva;
-copia actului de identitate;
-chitantele de plata a taxelor aferente obtinerii permisului de conducere.
Apoi veti sustine proba teoretica si proba practica, la acelasi serviciu public comunitar la care ati depus dosarul, in zile diferite, pe baza unei programari.

hotarativa mai oameni buni............se mai face scoala din nou ?uni zic ca da altii ca ba.........sau ne dam cu parerea fiecare
Mergeti la politie si interesati-va daca nu va multumesc raspunsurile, oricum acolo o sa va rezolvati problemele.Daca v-ati liberat conditionat termenul de 6 luni se calculeaza din momentul in care pedeapsa se va considera executata, iar pedeapsa se consideră executată dacă în intervalul de timp de la liberare şi până la împlinirea duratei pedepsei, nu ati săvârşit din nou o infracţiune.