avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnare bilant

Sunt expert contabil activ si actionar majoritar la o microintreprindere al carei cod CAEN nu are legatura cu activitatea de expertiza contabila. As putea semna bilantul cu a doua semnatura, pe langa cea a administratorului? Mentionez ca in afara de actionar nu mai am alta relatie cu societatea in cauza, insa la alte societati unde este actionar majoritar cel cu care detin societatea prezentata, am contract de prestari servicii contabilitate si semnez bilanturile.

Multumesc anticipat.
Alina
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 09:48, 18 Iulie 2013
Vedeti sa nu fiti in incompatibilitate. Vedeti pt asta Norma 111 Independenta. In aceasta norma se face referire la faptul ca \"liber-profesionistul contabil trebuie sa fie independent fata de client...\" Si daca sunteti asociat cu clientul pt care semnati bilantul in alte companii e incompatibilitate.

In plus in Norma 111 se face referire si la "acte de comert sau activitati salarizate in afara CECCAR", autnci cand pot sfarsi in conflict de interese.

Dupa mine faptul ca in compania la care vreti sa semnati bilantul pe langa administrator, cu acel asociat sunteti si in alte firma /firmeasociat, poate fi privit ca si conflict.
Ultima modificare: Miercuri, 17 Iulie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil
ioanbutariu a scris:

Dupa mine faptul ca in compania la care vreti sa semnati bilantul pe langa administrator, cu acel asociat sunteti si in alte firma /firmeasociat, poate fi privit ca si conflict.



In celelalte firme nu sunt actionar ci doar semnez bilanturile in baza unui contract de prestari servicii.
alina_cecar a scris:

ioanbutariu a scris:

Dupa mine faptul ca in compania la care vreti sa semnati bilantul pe langa administrator, cu acel asociat sunteti si in alte firma /firmeasociat, poate fi privit ca si conflict.



In celelalte firme nu sunt actionar ci doar semnez bilanturile in baza unui contract de prestari servicii.


Numai cei din CECCAR v-ar putea lamuri daca e incompatibilitate sau nu.

Dar eu daca semnez bilantul sau tin evidenta contabila pt o companie A la care e asociat o persoana X atunci cu aceasta persoana eu nu as detine o alta companie B. Cred ca asta e situatia d-voastra.

In plus in Norma 111 scrie ca e incompatibilitate: implicarea financiara directa sau indirecta in activitatiile unui client. Deci avand implicare financiara in compania B (care nu e societate membra CECCAR) mai puteti semna bilantul? Eu cred ca nu.

Ultima modificare: Joi, 18 Iulie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma de contabilitate fifi58 fifi58 pentru deschiderea unei firme de contabilitate , este necesar ca administratorul firmei sa fie membru CECCAR ?? dar pentru PFA ?? (vezi toată discuția)
Cine semneaza bilantul CAMELIADORI CAMELIADORI daca am un srl cu activitate financiar contabila pot semna bilantul sau imi trebuie un expert (vezi toată discuția)
Bilant lazarsevi2 lazarsevi2 Va rog sa-mi raspundeti si mie la o intrebare: Sunt contabil autorizat cu studii medii(am studii superioare dar Tehnice) autorizat CECCAR, membru activ. Am ... (vezi toată discuția)