Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Regularizare factura de avans si facturi partiale
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Regularizare factura de avans si facturi partiale

Buna ziua,

Am o mica nelamurire legata de regularizarea facturii de avans conform codului fiscal 2013.

Eu am emis o factura de avans si urmeaza sa emit si una sau mai multe facturi partiale dintr-o suma totala, pentru prestari de servicii. Sunt neplatitor de TVA, impozit 3%.

Factura/facturile partiale le emit ca facturi simple fara nicio stornare sau specificatie? Practic sunt niste facturi simple in care specific la denumirea serviciilor prestate: "Partial din contract prestari servicii nr xy din data z" si mai apoi pretul facturii respective?

Iar in factura de regularizare, cea finala, specific suma totala a serviciilor si apoi stornez factura de avans impreuna cu toate facturile partiale?

Inca imi este neclar acest aspect. Facturez de obicei avans si factura finala, dar acum s-a intamplat altfel.

Multumesc!
Puteti considera si facturile partiale ca fiind tot avans si sa le stornati in factura finala, asa cum ati spus mai sus.