avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia pentru copiii pana la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia pentru copiii pana la 2 ani

buna ziua. alocatia se plateste pana cand implineste copilul 2 ani,indiferent daca am optat pentru concediul de crestere al copilului pana la 1 an sau 2?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:24, 18 Iulie 2013
Alocatia de 200 lei se plateste pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap, indiferent de durata CCC 1 an, 2 ani sau 3 ani.

Legea nr.61/1993 prevede:
Art. 3

(1) Cuantumul alocatiei de stat pentru copii se stabileste in raport cu indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, dupa cum urmeaza:
a) 0,4 ISR pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap);
b) 0,084 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, precum si pentru tinerii prevazuti la art. 1 alin. (3);
c) 0,168 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap, conform prevederilor art. 58 alin. (1) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
......

ISR = indicatorul social de referinta. In prezent , are o valoare de 500 lei.
1. Alocatia de stat pentru copii nu are nici o legatura cu indemnizatia pentru CCC.

2. Alocatia de stat pentru copii se plateste indiferent daca optati sau nu pentru CCC sau ce fel de CCC este (pana la 1 an sau pana la 2 ani).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de stat pentru copii? adela05 adela05 Subiect: Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de 200 lei ?? Incepand cu 01.01.2012 nu se mai acorda alocatia de 200 lei, pana la implinirea ... (vezi toată discuția)
Alocatia pentru cresterea copilului 2015 angela03 angela03 Buna ziua! Am si eu o nelamurire: s-a dublat alocatia copiilor incepand din 2015? Vreau sa stiu daca trebuie sa depunem alte acte pentru a beneficia de marirea ... (vezi toată discuția)
Cuantumul alocatie copil mai mare de 2 ani Mira_A Mira_A care este cuantumul alocatiei pentru copil dupa 2 ani? cum se obtine, la ce institutie ne adresam? sotul angajat, sotia somera neindemnizata. va multumesc! (vezi toată discuția)