Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatia pentru copiii pana la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatia pentru copiii pana la 2 ani

buna ziua. alocatia se plateste pana cand implineste copilul 2 ani,indiferent daca am optat pentru concediul de crestere al copilului pana la 1 an sau 2?
Alocatia de 200 lei se plateste pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap, indiferent de durata CCC 1 an, 2 ani sau 3 ani.

Legea nr.61/1993 prevede:
Art. 3

(1) Cuantumul alocatiei de stat pentru copii se stabileste in raport cu indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR, dupa cum urmeaza:
a) 0,4 ISR pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani (sau de pana la 3 ani, in cazul copilului cu handicap);
b) 0,084 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, precum si pentru tinerii prevazuti la art. 1 alin. (3);
c) 0,168 ISR pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 3 ani si 18 ani, in cazul copilului cu handicap, conform prevederilor art. 58 alin. (1) din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
......

ISR = indicatorul social de referinta. In prezent , are o valoare de 500 lei.
1. Alocatia de stat pentru copii nu are nici o legatura cu indemnizatia pentru CCC.

2. Alocatia de stat pentru copii se plateste indiferent daca optati sau nu pentru CCC sau ce fel de CCC este (pana la 1 an sau pana la 2 ani).