Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata concediu medical

Buna ziua. Am si eu o nelamurire si as dori sa aflu daca mi-i s-a platit corect un concediu medical cod 01. Am fost operat, si sunt si in prezent de o luna jumatate in cm pentru recuperare.Datele fiscale de pe statul de salarii sunt urmatoarele. salariul baza la o luna normala este 2410 lei, net 1717 lei. O sa va dau datele ultimelor 6 luni.
- iunie 2013, zile lucratoare/zile cm -19/19;cu toate contributiile trase am primit 1380 lei.
- mai 2013, zile lucratoare/zile cm -21/13;cu toate contributiile trase am primit 1380 lei.( este luna in care m-am operat si care cuprinde primele 5 zile platite de catre angajator la cm)
- aprilie 2013, zile lucratoare/zile cm -22/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei.
- martie 2013, zile lucratoare/zile cm -21/3;cu toate contributiile trase am primit 1688 lei.
- februarie 2013, zile lucratoare/zile cm -20/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei
- ianuarie 2013, zile lucratoare/zile cm -21/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei
- decembrie 2012, zile lucratoare/zile cm -19/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei
- noiembrie 2012, zile lucratoare/zile cm -21/0;cu toate contributiile trase am primit 1717 lei.
In speranta ca datele va sunt de folos, va multumesc si astept un raspuns. O zi buna!
Indemnizatia zilnica pentru concediul medical se calculeaza la primul certificat din iunie, valoarea ramanand aceeasi pentru toate certificatele acordate in continuare, cu acelasi diagnostic.
media zilnica = media veniturilor brute pe 6 luni anterioare (mai 2013 - decembrie 2012) impartita la suma zilelor lucratoare din cele 6 luni (inclusiv cele cu cm)

Indemnizatia pe iulie = media zilnica x 75% x 23 zile lucratoare

Trebuie sa furnizati veniturile brute pe 6 luni anterioare, nu cele nete.
carmen01011958, moderator