Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reclamatie ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reclamatie ITM

buna ziua
lucrez de ani de zile la o firma care a suferit modificari de denumire, dar a fost mereu acelasi administrator. mereu s-a lucrat si sambata fara sa fim pontate niciodata iar daca venea control ( nu a fost niciodata) sa spunem ca am venit la cererea angajatorului in ziua respectiva. se mai poate face ceva retroactiv, ii mai pot reclama intr-un fel?

multumesc
Puteti reclama drepturi neacordate in cel mult trei ani de la data nasterii acelor drepturi.
Nerespectarea de catre angajator a legislatiei privind relatile de munca, sanatatea si securitatea in munca poate fi sesizata ITM-ului si/sau Inspectiei Muncii.