Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita de varsta

Care ar fi formula de cerere pentru trecerea de la pensia de invaliditate la cea de limita de varsta.
1. Legea 263/2010 p[rivind sistemul unitar de pensii publice spune:

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

2. - Asadar la data indeplinirii conditiilor pentru pensia pentru limita de varsta pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
- Totusi cand indepliniti varsta pentru pensionare de limita de varsta mergeti la Casa de Pensii si reaminti-le ca indepliniti conditiile pentru pensie pentru limita de varsta.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
In cazul in care nu imi vine decizia pana la urmatoarea revizie mai sunt obligat sa ma prezint la revizie
1. Va redau tot din Legea 263/2010:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

(2) Constatarea situatiilor prevazute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperarea Capacitatii de Munca sau al comisiilor centrale de expertiza medico-militara ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii, dupa caz.

2. Daca va incadrati la lit.b) sau c) de mai sus nu mai este nevoie de revizuire medicala.