Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Trecerea de la impozitul pe venitul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Trecerea de la impozitul pe venitul microintreprinderilor la impozitul pe profit

Buna seara,
Nelamurirea mea este legata de calculul impozitului pe profit.
Este vorba de o firma care a fost platitoare de impozit pe profit iar de la 01.02.2013 a trecut la microintreprinderi. Ulterior, mai précis la iunie trece din nou la impozit pe profit pentru ca a deposit plafonul. Cum se cal culeaza impozitul pe profit pe care trebuie sa il plateasca acum la sf lui iunie. Se iau in calcul veniturile si cheltuielile de la inceputul anului sau din luna februarie? Se calculeaza ca diferenta intre impozitul pe profit si impozitul pe venit platit pana acum sau trebuie sa mergi la administratie sa-ti compenseze cele doua impozite?
Da dar problema la mine este ca daca iau in calcul veniturile si cheltuielile incepand cu februarie imi da imp. pe profit = 0 pentru ca am pierdere. Totodata balanta mea, care imi ia in calcul toate veniturile si cheltuielile de la inceputul anului, este pe profit.