Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj, anulare donatie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj, anulare donatie

buna ziua,as avea si eu o intrebare...acum 4 ani cand m-am casatorit am cumparat un apartament in care s-au mutat socrii mei,mentionez ca apartamentul a fost cumparat din banii parintilor mei,si ne-am mutat in apartamentul in care au stat socrii.ne-am dus la notar si am incheiat un contract de donatie imobiliar.Acum am ajuns sa divortam si nu stiu cum as putea sa imi recuperez banii,pt ca in momentul de fata in apartamentul cumparat de mine e trecut socrii,iar in celalat donatie.Ce mi se cuvine mie?jumatate?cum as putea sa anulez contractul de donatie?cat ma costa?
Poate clarificați un pic, că e tare confuz. Deci părinții dumneavoastră au cumpărat un apartament care a fost trecut direct pe numele socrilor, iar aceștia v-au făcut donație către dumneavoastră și soț apartamentul în care locuiau ei? Sau cum?
da,asa este.Am avut bani in care am cumparat un apartament unde s-au mutat socrii...si unde au stat ei ni l-au donat noua.Acum socrii imi cer sa vina inapoi unde au locuit ei.este act de donatie,nu l-as putea anula ,si ei sa imi dea vanzare-cumparare,pt ca asa as putea dovedi gradina care am vandut-o noi.
inca nu ne-a iesit divortul,avem un copil impreuna,el are salar de 2000 lei,dar are banca de 7 mil,cat ar trebui sa primesc pt pensia alimentara,se tine cont ca el are banci scoase?copilul nu are nici un drept la apartament,daca vindem se imparte in doi,ar putea venii socrii sa-si ceara si ei ceva drepturi?
gi-jane2, moderator
Apartamentul pe care l-ati cumparat unde stau socrii, pe ce nume l-ai cumparat ?
Faceti un schimb imobiliar.
Copilul nu are drept la ap cand e vb de partaj pt ca nu copilul a avut contributie la achizitionarea lui. Il impartiti dvs si sotul.
Pensie va plati maxim 1/4 din salariu, insa s-ar putea tine cont si de alte obligatii ale sale.

vă doriți revenirea la situație inițială?
Referitor la pensia alimenatara, tendinta este de a se acorda maximul prevaut de lege. pentru un copil pensia va fi stabilita la 1/4 din venitul lunar net si primeaza altor obligatii.