avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Venire in tara cu pasaport expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Venire in tara cu pasaport expirat

Buna ziua.Am nevoie de ajutorul dvs...locuiesc in Italia cu familia mea,avem doi copilsi carora le-a scazut pasapoartele.Precizez ca nu aveam de gand sa ma intorc in tara anul acesta,dar bunica mea este grav bolnava.Am facut programare in ambasada pt o foaie de drum dar mi s-a dat tocmai pe 13 august :O!Intrebarea mea este daca pot veni in Romania cu pasapoartele copiilor expirate?Pot avea probleme in vama?Sau ma pun sa ma intorc de unde amvenit? Va multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Monica Cristina , utilizator 14:59, 4 Mai 2018
Nu puteti circula cu documente de identitate expirate.
Cel mai probabil veti fi intorsi din drum
~ Conținut șters la cerere ~
Daca veniti cu masina, veti fi verificati la vama , dar nu vi se poate interzice sa intrati. Daca intentionati sa veniti cu avionul, nu va puteti imbarca cu documente expirate.
Bodealex, daca titlu de calatorie ar obtine in august, cred ca pasapoartele vin anul viitor :)
Va rog, nu mai copiati texte intregi sau pasaje care nu au legatura cu subiectul, multumesc
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2013
gi-jane2, moderator
da venim cu masina.Am trimis mai multe e-mail-uri la ambasada explicandu-le situatia dar nu imi trimit nici un raspuns.Frica mea este sa nu fiu lasata de politia de frontiera sa intru in Romania
Sunati la politia de frontiera, spuneti-le ca sunteti pe drum spre Romania, ati ajuns la Budapesta si ati constatat ca pasapoarte copiilor sunt expirate ( nu scazute). Intrebati daca va opresc copiii la vama :D

Alte discuții în legătură

Valabilitate pasaport minor la iesirea din tara danaiancu danaiancu Buna ziua, Pasaportul fiicei mele, minora, este valabil pana in 14.08.2018. Care este data maxima la care fetita pote iesi din tara cu acest pasaport? (Am ... (vezi toată discuția)
Buletin expirat strainatate dumutaadrian dumutaadrian Buna ziua,o mica problema am.Mama mea este in Italia, si i-a expirat buletinu,ar putea veni in tara sa isi reinnoiasca buletinu ,dar sa nu fie ceva probleme la ... (vezi toată discuția)
Pasaport expirat - intrarea in tara ema222 ema222 buna ziua in luna august am venit in romania sa schimbam pasaportul fetitei mele care expira la sfarsitul lui septembrie aveam la dispozitie o saptamana findca ... (vezi toată discuția)