avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 137 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Valabilitate pasaport minor la iesirea din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Valabilitate pasaport minor la iesirea din tara

Buna ziua,
Pasaportul fiicei mele, minora, este valabil pana in 14.08.2018. Care este data maxima la care fetita pote iesi din tara cu acest pasaport? (Am auzit ca pentru a putea iesi din tara pasaportul ar trebui sa fie valabil inca cel putin o luna, sau chiar 6, si as vrea sa stiu daca e adevarat).
Va multumesc
Ultima modificare: Joi, 22 Februarie 2018
danaiancu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionutmadalain , utilizator 00:09, 26 Septembrie 2019
Bună seara,

Dacă mergeți în UE e valabil până inclusiv în data de expirare.
Dacă ieșiți în afara UE interesați-vă pe site-rile ambasadelor noastre, există într-adevăr condiții de valabilitate.
Va multumesc.
Buna ziua!
Si eu sunt intr-o situatie similara. Pasaportul fiicei expira pe 20.05.2018, iar noi vrem sa plecam in Italia pe 08.04 si sa ne intoarcem pe 18.04.
Am cautat pe internet dar nu am gasit aceasta informatie. Aveti un link va ror?
Multumesc!
Cum n-ați găsit informația? :) Tocmai ați citit-o aici.
Mergeți în UE, nu vă trebuie viză iar intrarea nu e condiționată de o anumită valabilitate a pașaportului.

Dacă doriți o sursă care vă inspiră mai multă încredere, citiți acest ghid de călătorie făcut de MAE:
În prezent nu mai există controale de frontieră la graniţele dintre 22 de ţări UE. Acest fapt se datorează normelor Schengen care fac parte din legislaţia comunitară. Aceste norme elimină toate controalele la graniţele interne, dar instituie controale eficiente la graniţele externe ale UE și introduc o politică comună a vizelor. Toate ţările UE sunt membre cu drepturi depline ale spaţiului Schengen, cu excepţia Bulgariei, a Ciprului, a Irlandei, a României și a Regatului
Unit. Prin urmare, veţi avea nevoie să prezentaţi un document de identitate valabil (pașaport sau carte de identitate) pentru a călători în aceste cinci ţări.
Elveţia, Islanda și Norvegia sunt, de asemenea, membre ale spaţiului Schengen,
însă nu sunt membre ale UE.

[ link extern ]

Deci document de călătorie valabil, atât, nu document de călătorie valabil o lună, două, trei etc.
Ultima modificare: Vineri, 9 Martie 2018
Ares-3, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raspunsul l-am gasit aici, intradevar, insa pentru convingerea si singuranta mea aveam nevoie de o informatie oficiala. Multumesc frumos!

Alte discuții în legătură

Pasaport expirat - intrarea in tara ema222 ema222 buna ziua in luna august am venit in romania sa schimbam pasaportul fetitei mele care expira la sfarsitul lui septembrie aveam la dispozitie o saptamana findca ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de imputernicirea tatalui ? diana claudia diana claudia as dori sa stiu daca am nevoie de imputernicirea tatalui ca sa plec in romania din italia.avem o fetita de un an care are si certificat si pasaport iar eu in ... (vezi toată discuția)
Procura minor pentru calatorie inspre romania alireb alireb Buna ziua...Vreau sa plec eu cu fetita mea din Italia in Romania...sotul meu este in Irlanda...este nevoie de procura din partea lui ca eu sa pot pleca cu ... (vezi toată discuția)