Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Valabilitate pasaport minor la iesirea din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Valabilitate pasaport minor la iesirea din tara

Buna ziua,
Pasaportul fiicei mele, minora, este valabil pana in 14.08.2018. Care este data maxima la care fetita pote iesi din tara cu acest pasaport? (Am auzit ca pentru a putea iesi din tara pasaportul ar trebui sa fie valabil inca cel putin o luna, sau chiar 6, si as vrea sa stiu daca e adevarat).
Va multumesc
danaiancu, utilizator
Bună seara,

Dacă mergeți în UE e valabil până inclusiv în data de expirare.
Dacă ieșiți în afara UE interesați-vă pe site-rile ambasadelor noastre, există într-adevăr condiții de valabilitate.
Va multumesc.
Buna ziua!
Si eu sunt intr-o situatie similara. Pasaportul fiicei expira pe 20.05.2018, iar noi vrem sa plecam in Italia pe 08.04 si sa ne intoarcem pe 18.04.
Am cautat pe internet dar nu am gasit aceasta informatie. Aveti un link va ror?
Multumesc!
Cum n-ați găsit informația? :) Tocmai ați citit-o aici.
Mergeți în UE, nu vă trebuie viză iar intrarea nu e condiționată de o anumită valabilitate a pașaportului.

Dacă doriți o sursă care vă inspiră mai multă încredere, citiți acest ghid de călătorie făcut de MAE:
În prezent nu mai există controale de frontieră la graniţele dintre 22 de ţări UE. Acest fapt se datorează normelor Schengen care fac parte din legislaţia comunitară. Aceste norme elimină toate controalele la graniţele interne, dar instituie controale eficiente la graniţele externe ale UE și introduc o politică comună a vizelor. Toate ţările UE sunt membre cu drepturi depline ale spaţiului Schengen, cu excepţia Bulgariei, a Ciprului, a Irlandei, a României și a Regatului
Unit. Prin urmare, veţi avea nevoie să prezentaţi un document de identitate valabil (pașaport sau carte de identitate) pentru a călători în aceste cinci ţări.
Elveţia, Islanda și Norvegia sunt, de asemenea, membre ale spaţiului Schengen,
însă nu sunt membre ale UE.

[ link extern ]

Deci document de călătorie valabil, atât, nu document de călătorie valabil o lună, două, trei etc.
Ares-3, moderator
Raspunsul l-am gasit aici, intradevar, insa pentru convingerea si singuranta mea aveam nevoie de o informatie oficiala. Multumesc frumos!