Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Valoare tichet de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Valoare tichet de masa

Buna ziua,

Stiti ca de 2 luni s-a modificat valoarea tichetelor de masa de la 9 lei la 9,35.
Cui te poti adresa in cazul in care angajatorul nu respecta ordinul ? :rtfm:

Multumesc si Weekend placut!
~ Conținut șters la cerere ~
Este posibil ca angajatorul dvs. sa fi facut o comanda mare de tichete de masa cu valoarea de 9 lei si abia dupa ce le va epuiza sa comande tichete cu valoarea actualizata. Nu aveti unde sa reclamati.
Angajatorul nu are obligatia de a mai indexa semestrial valoarea tichetelor de masa.
Astfel, potrivit art. I din OUG nr. 121/2011 pentru modificarea si completarea unor acte normative, valoarea nominala a unui tichet de masa, poate fi indexata, semestrial, cu indicele preturilor de consum inregistrat la marfurile alimentare, comunicat de Institutul National de Statistica. Totodata, potrivit aceleasi OUG, valoarea sumei lunare acordata sub forma de tichete de cresa poate fi indexata semestrial cu indicele inflatiei comunicat de INS.