avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare copil

Buna Ziua,as dorii sa aflu cum pot sa mi se incredinteze propriu copil...Am un baiat de 6 ani, nu am fost casatorit cu mama lui,cu care sunt despartit de 3 ani,iar de 6 luni ,mama lui mi la cedat mie...fara sa i mai pese de copil de nimic..As dori sa devin singurul tutore al copilului,dar stiu ca mama lui nu va ceda ..din razbunare si prostie...copilul este bine cu mine ,nu doreste sa o mai vada.as dorii un sfat...mentionez ca este recunoscut de mine,imi poarta numele
Ultima modificare: Marți, 30 Iulie 2013
Eli25, utilizator
Cel mai recent răspuns: Eli25 , utilizator 12:22, 30 Iulie 2013
Mergeti pana la institutia: Protectia copilului. Povestiti situatia si ei va vor indruma pasii mai bine.
Eli25 a scris:

Buna Ziua,as dorii sa aflu cum pot sa mi se incredinteze propriu copil...Am un baiat de 6 ani, nu am fost casatorit cu mama lui,cu care sunt despartit de 3 ani,iar de 6 luni ,mama lui mi la cedat mie...fara sa i mai pese de copil de nimic..As dori sa devin singurul tutore al copilului,dar stiu ca mama lui nu va ceda ..din razbunare si prostie...copilul este bine cu mine ,nu doreste sa o mai vada.as dorii un sfat...mentionez ca este recunoscut de mine,imi poarta numele



Trebuie sa depuneti la instanta o actiune de incredintare minor.
Se va face ancheta sociala si, daca solicitati, se va putea audia si minorul.

Pentru a deveni singurul tutore al copilului, este cam greu: trebuie ca mama sa fie decazuta din drepturile parintesti.

Luati legatura cu un avocat.
Tutela se instituie cand ambii parinti sunt morti sau decazuti din drepturile parintesti. Nu veti deveni niciodata tutore al acestui copil, dvs sunteti parintele/ reprezentant legal al minorului, nu aveti cum sa-i fiti tutore.
N-o sa obtineti decaderea din drepturi a mamei si nu cred nici ca veti obtine sa exercitati singur autoritatea parinteasca ( copilul se putea incredinta unui parinte cand era in vigoare codul familiei, acum de cand a intrat in vigoare noul cod civil, copiii nu se mai incredinteaza unui parinte ci ambii parinti ca regula exercita autoritatea parinteasca si numai pt motive temeinice, un parinte exercita singur autoritatea parinteasca).
Sunt de parere sa cereti ca ambii parinti sa exercitati autoritatea parinteasca si locuinta copilului sa fie la dvs si mama sa plateasca pensie 1/4 din veniturile sale.
Desi cam mic, puteti cere sa se admita sa-l audieze si pe copil, insa raportul autoritatii tutelare va cuprinde si referiri la ce vrea copilul, chiar daca nu e intrebat direct, se va vedea ca se simte bine la dvs si raportul va va fi favorabil, n-are sens sa supuneti copilul la stres inutil.

mda.. dar nu stiu cum sa procedez.mama lui a plecat in strainatate de 2 sapt sa se ,,marite,, ..nu o mai intereseaza nimic...
Mama ce v-a zis referitor la copil cand a plecat ?
Cererea se depune la judecatoria de pe raza domiciliului mamei.
Daca nu va descurcati, ar trebui sa apelati la un avocat.

Alte discuții în legătură

Sora mea a murit într-un accident rutier,a lăsat în urma un ... Cristinelm9@gmail.com Cristinelm9@gmail.com Sora mea a murit într-un accident rutier,a lăsat în urma un copil de 12 ani,iar acum locuiește cu mama mea,eu sunt fratele lui sora mea decedata,iar acum ... (vezi toată discuția)
Ci la 14 ani. parinti divortati giordano giordano Buna seara! Un copil încredinţat mamei spre creştere şi educare prin hotarâre judecătorească. Din hotărâre rezulta ca tata nu este decăzut din ... (vezi toată discuția)
Numire tutore camy1111 camy1111 in calitate de mama dau nastere unui copil cu tata necunoscut, pot desemna un tutore pentru acest copil iar tutela sa intre in vigoare acum (nu doar in caz de ... (vezi toată discuția)