Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Muscatura caine vagabond
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Muscatura caine vagabond

Am fost muscata de un caine vagabond intr-o statiune de pe litoralul romanesc, mai exact pe faleza, in fatza unui restaurant. Pe cine trag la raspundere legal si cum sa procedez?
Sunt hotarata sa cer si sa obtin despagubiri deoarece e plin pe plaje si in statiuni de caini vagabonzi care plesnesc de cat au mancat, deci sunt ingrijiti de turistii iresponsabili si de personalul de la restaurante. Cei de la Urgente ridica din umeri resemnati zicand ca sunt evenimente foarte frecvente. Eu una nu vreau sa-mi imaginez ce s-ar fi intamplat daca eram cu copilul de mana sau daca coltii javrei ar fi ajuns cu un mm mai la stanga (medicul de garda spune ca am fost la un mm distanta de a-mi pierde piciorul).
Multumesc pentru indrumari si as aprecia si sustinerea legala a oricaror recomandari.
Cainii comunitari intra in atributiile primariei iar de siguranta cetateanului se ocupa si politia locala.

Legea Politiei Locale nr. 155/2010
Art. 6
In domeniul ordinii si linistii publice, precum si al pazei bunurilor, politia locala are urmatoarele atributii:
a) mentine ordinea si linistea publica in zonele si locurile stabilite prin planul de ordine si siguranta publica al unitatii/subdiviziunii administrativ-teritoriale, aprobat in conditiile legii;
b) mentine ordinea publica in imediata apropiere a unitatilor de invatamant publice, a unitatilor sanitare publice, in parcarile auto aflate pe domeniul public sau privat al unitatii/subdiviziunii administrativ-teritoriale, in zonele comerciale si de agrement, in parcuri, piete, cimitire, precum si in alte asemenea locuri publice aflate in proprietatea si/sau in administrarea unitatilor/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale sau a altor institutii/servicii publice de interes local, stabilite prin planul de ordine si siguranta publica;
e) constata contraventii si aplica sanctiuni, potrivit competentei, pentru nerespectarea legislatiei privind regimul de detinere a cainilor periculosi sau agresivi, a celei privind programul de gestionare a cainilor fara stapan si a celei privind protectia animalelor si sesizeaza serviciile specializate pentru gestionarea cainilor fara stapan despre existenta acestor caini si acorda sprijin personalului specializat in capturarea si transportul acestora la adapost;

Puteti face plangere si impotriva primariei si a politiei locale.
Un caz similar - versiunea extrema: [ link extern ]
Pot reclama, de asemenea, administratia plajelor pentru oferirea de servicii care pun in pericol integritatea si viata beneficiarilor?
In principiu, puteti actiona in instanta insa veti cheltui multi bani si veti primi f putini pt ca se platesc daunele suferite (nu cele pe care le puteati suferi).

Acum, ca idee, ca se merita responsabilitati acesti nesimtiti sunt de acord, dar trebuie sa va asumati Dvs cheltuielile responsabilizarii.
Va confruntati cu o situatie des intalnita atat pe litoral cat si la munte,situatii neplacute pentru persoana care sufera trauma si care de cele mai multe ori nu este sustinuta in demersuri,sau autoritatile se retin a face verificari
In cazul dvs este hazardat a emite raspuns referitor la eventuala solutie a instantei in caz ca intelegeti sa promovati actiune impotriva administratiei plajelor
Edilul metropolei de la malul marii obliga si participa la carnavale cu caruri alegorice,se travesteste in diferite personaje ,mai putin in exercitarea responsabilitatilor de real primar al unei zone turistice care pe langa frumusetea naturala,ar trebui sa beneficieze si de grija autoritatii pentru asigurarea conditiilor de siguranta si de securitate a acelora care inteleg sa petreaca o perioada de timp la mare,sa aloce sume financiare la valori care nu se regaesc in calitatea serviciilor
Unii dintre turisti,revin la domiciliu cu o "mare" dezamagire de conditiile asigurate de autoritatea locala,hotelteri,administratia plajelor,etc