avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj dupa contract cu perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj dupa contract cu perioada determinata

buna ziua,

anul trecut in luna iunie mi-a fost desfintat postul, iar din iulie am inceput sa primesc ajutor de somaj.
in septembrie mi-am gasit un loc de munca in alt oras dar nu am anuntat la AJOFM, nu m-am prezentat la viza.

In septembrie 2012 m-am angajat pe perioada determinata de 1 an, tinand locul cuiva in maternitate.
Mi se va prelungi contractul cu inca o luna prin act aditional.

Pot beneficia ulterior de somaj?
Cu ce articol trebuie sa imi inceteze contractul ca sa beneficiez de somaj?

Multumesc.

Cel mai recent răspuns: dcc86 , utilizator 14:16, 5 August 2013
Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca mai multe conditii, si anume :
Legea nr.76/2002 :

Art. 34
(1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.
........

Art. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:

a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.
art. 56 lit. b), d), e), g) şi J. nu este lit. i.

deci daca imi incetarea se va face cu lit i, nu voi beneficia de somaj.

multumesc de rapsuns.

De unde ati luat dvs acest text?

art. 56 lit. b), d), e), g) şi J. nu este lit. i.


Eu am postat urmatoarele:
Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:

a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.
Cei de la AJOFM Bucuresti asa mi-au comunicat de dimineata.
Le-am aratat exact textul de lege pe care mi l-ati comunicat si mi-au zis ca sigur e greseala caci este J in loc de I.
Sunt un pic incurcata.

Va multumesc.
Art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
.....
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
...


Textul de lege este actualizat dupa noile modificari aduse Codului Muncii prin Legea nr.40/2011 si apoi prin republicarea acestuia la 18.05.2011.

Alte discuții în legătură

Care este articolul trimiteri in somaj? analici analici Buna ziua Va rog care ste articolul si litaera cu care pot trimite un angajat in somaj? (vezi toată discuția)
Incheiere cm cu drept de somaj Ionutz1978 Ionutz1978 Cu ce articol si cu ce litera se incheie contractul de munca sa pot beneficia de somaj? (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj cirsteaioana cirsteaioana Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema: am lucrat 5 ani la o firma si mi s-a desfacut contractul de munca cu acordul partilor, ... (vezi toată discuția)