Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Organ de conducere ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Organ de conducere ONG

Buna ziua!

M-ar interesa daca in organul de conducere al unei ONG - Asociatii pot lucra rude de gradul I sub forma de voluntariat?

Multumesc!
Trebuie sa refomulati mai clar intrebarea. La ce va referiti prin ”organ de conducere” al asociatiei si cum "lucreaza" ca voluntari in organ?
Daca va referiti la Consiliul Director al asociatiei, la ideea de a fi membri in acest organ colectiv de conducere persoane intre care exista relatii de tip sot, ruda sau afin, raspunsul este ca nu exista nicio interdictie legala, pot sa activeze in acel organ, ca voluntari sau remunerat cu indemnizatii, si persoane care sunt intre ele sot, rude sau afini, daca in Statut nu s-a trecut vreo interdictie. Desigur trebuie atentie pentru evitarea conflictelor de interese mai ales daca in asociatie sunt si persoane care nu au legaturi de familie cu cei in cauza, Plus ca atunci cand unele decizii vizeaza o persoana anume, cei care sunt sot, ruda sau afini pana la gradul IV nu au voie sa participe la vot, si asta poate crea probleme in luarea deciziilor daca Consiliul Director in cauza e format din putine persoane sau sunt multi care sunt cu legaturi familiale intre ei. Dar o interdictie legala generala nu exista...
Da, era vorba de Consiliul Directoral.
Va multumesc foarte mult!