Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume minor dupa decesul tatalui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume minor dupa decesul tatalui

Doresc sa schimb numele minorului in varsta de 4 ani, dupa decesul tatalui. Dupa casatorie, eu mi-am pastrat numele parintilor.La nastere, certificatul constatator al copilului a fost facut pe numele de familie al mamei, ulterior am dat o declaratie ca sunt de acord ca minorul sa poarte numele tatalui. Dar daca intre timp s-a intamplat tragedia sa-mi moara sotul, doresc ca minorul sa nu mai poarte numele tatalui decedat, ci numele mamei. Cred ca asa este cel mai bine pentru protejarea minorului, sa aiba acelasi nume ca mama.
Pot face acest lucru pe cale administrativa? Este un motiv temeinic ca minorul sa poarte numele mamei??
Va multumesc.
Puteti incerca, ce va costa ?
In primul rand condoleante. Copilul are 4 ani se identifica in prezent cu acest nume. Este arhisuficient disparitia parintelui din viata sa, de ce sa-l mai bulversati si dv cu schimarea numelui?