Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor - YouTube
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor - YouTube

Buna seara!
Intentionez sa folosesc niste sectiuni din anumite clipuri amuzante cu teme sportive( ex: momente amuzante dintr-un meci de fotbal). Am observat ca multe secvente se pot gasi in mai multe clipuri, cum sunt toate cele din categoria funny, dar exista pericolul sa incalc drepturile de autor. Cum pot face sa n-am probleme atat de mari incat sa ajung in instanta ?
Aly07, utilizator
Sa incerci sa iei legatura cu cei care le-au facut si sa ceri acordul lor... in scris, de preferat.
bobman a scris:

Sa incerci sa iei legatura cu cei care le-au facut si sa ceri acordul lor... in scris, de preferat.

De utilizarea loiala ce spuneti ? Eu zic ca ma incadrez, dar ce e precizat acolo e cam vag [ link extern ]
Daca un film consta in proportie de 90% din fragmente din alte filme nu poate fi vorba de utilizare loiala. Desi practic cam cel mai grav lucru care vi s-ar putea intampla ar fi sa va stearga canalul de YouTube.
Daca generez bani, nu pot pati ceva mai grav cum ar fi inchisoarea sau amenzi mari ?
Teoretic, puteti raspunde penal si civil daca o companie anti-piraterie observa acel canal. In practica se intampla foarte rar.